Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 20. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » V kauze nákupu sypačů žádá jihlavský žalobce 6 až 7 let vězení

V kauze nákupu sypačů žádá jihlavský žalobce 6 až 7 let vězení

V kauze nákupu sypačů žádá jihlavský žalobce 6 až 7 let vězení

20.8.2018 12:06, Zdroj: ČTK

Jihlava - Šest až sedm let vězení požaduje jihlavský státní zástupce Kamil Špelda pro bývalého náměstka hejtmana Vysočiny Libora Joukla (ČSSD) a ředitele krajských silničářů Jana Míku kvůli nákupu sypačů z roku 2009. Svým jednáním údajně umožnili zakázku předražit o víc než 34 milionů korun. Způsobili tím škodu Kraji Vysočina, který se ale se svým nárokem k soudnímu řízení nepřipojil. Dnes to Špelda řekl ve své závěrečné řeči. Kromě vězení žádá i peněžité tresty.

Škodu státní zástupce odvodil z marže dodavatele, se kterým Krajská správa a údržba silnic Kraje Vysočina (KSÚS KV) smlouvu v roce 2009 uzavřela. Vlastní přínos dodavatele byl podle Špeldy nulový, stroje, proškolení i záruky zajišťovali subdodavatelé. Vstupem dodavatele se jen zvýšila cena asi o 34 milionů, a z veřejného rozpočtu tak mohlo být odčerpáno víc peněz, řekl Špelda. Marže firmy byla zároveň jejím čistým ziskem, který byl následně převáděn mezi domácími i zahraničními účty. Část peněz skončila podle Špeldy i na účtu švýcarské společnosti s anonymním vlastníkem vzniklé v době vypsání zakázky.

Podmínky zakázky na dodávku 28 sypačů podle obžaloby vznikly na míru konkrétnímu dodavateli vozů značky Iveco. To Míkův obhájce v závěrečné řeči odmítl s odkazem na závěry znaleckého posudku, podle kterého byli dodávek schopni i další výrobci. Pro Míku požaduje zproštění obžaloby.

Vinu od začátku odmítá i Joukl, jehož obhájce prozatím závěrečnou řeč nepřednesl. Už dříve ale Joukl zdůraznil, že nákup sypačů prověřoval i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, aniž by shledal porušení zákona. Technické požadavky byly podle něho vzhledem k poměrům, které na Vysočině v zimě panují, opodstatněné a měly zajistit komfort a bezpečí řidičů. Nákup velkého počtu sypačů obhajoval potřebou snížení průměrného stáří techniky silničářů.

Žalobce podal obžalobu k Okresnímu soudu v Jihlavě začátkem roku 2015. Poté, co soudci řešili, v čí kompetenci případ je, rozhodl soudce Zdeněk Chalupa o zastavení trestního stíhání. Proti tomu podal státní zástupce stížnost. Krajský soud mu vyhověl a rozhodl, že soud má nařídit hlavní líčení, provést důkazy a teprve potom rozhodnout. Poprvé se hlavní líčení konalo v březnu 2017.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (27.0 + 45.5) *

Zpět na přehled