Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 19. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » V kauze Nagyové a vojenské rozvědky zazní v pátek rozhodnutí

V kauze Nagyové a vojenské rozvědky zazní v pátek rozhodnutí

V kauze Nagyové a vojenské rozvědky zazní v pátek rozhodnutí

28.5.2015 14:11, Zdroj: ČTK

Praha - Soud v pátek rozhodne v kauze bývalé ředitelky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové, obžalované se třemi důstojníky ze zneužití vojenské tajné služby. Žalobce navrhuje tresty mezi třemi a čtyřmi roky vězení. Podle obžaloby nechala v roce 2012 Nagyová sledovat z osobních důvodů manželku premiéra Petra Nečase Radku. Případ vedl k pádu vlády, Nečas se později s Nagyovou oženil. Obžalovaní vinu odmítají. Rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1 zazní veřejně.

Žalobce Rostislav Bajger z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které případ dozoruje, navrhl Nečasové 3,5 roku vězení. Obžalovaní jsou ještě dva bývalí ředitelé Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník a Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek. Pro ně Bajger chce tresty 3,5 roku, tři roky a deset měsíců a tři roky a čtyři měsíce. Většina výslechů svědků a také závěrečné řeči se kvůli utajovaným informacím uskutečnily s vyloučením veřejnosti.

Čtveřice podle obžaloby zneužila pravomoc, za což hrozí až pětileté vězení. Soudkyně Helena Králová projednávala kauzu již loni v červnu. Nečasové tehdy uložila trestním příkazem roční podmínku. Případy exšéfů rozvědky předala ministerstvu obrany, aby je vyřešilo jako kázeňské provinění, a trestní stíhání Pohůnka zastavila. Žalobci podali proti rozhodnutím odpor a stížnosti, ohradili se také advokáti. V případě podmínky Nečasové to znamenalo hlavní líčení. Ostatní rozhodnutí zkoumal Městský soud v Praze, který případ Králové vrátil, aby kauzu projednala v hlavním líčení.

Mluvčí soudu Lenka Cihlářová ČTK sdělila, že Králová může v pátek rozhodnout stejně jako loni. "Obecně po skončeném dokazování může soud rozhodnout buď rozsudkem, a to odsuzujícím, či zprošťujícím, nebo usnesením, např. o zastavení trestního stíhání, podmíněném zastavení trestního stíhání či o postoupení věci," řekla.

V případě uznání viny a jakéhokoliv trestu se obžalovaní chtějí odvolat. Provinění odmítají. Představitelé rozvědky uvedli, že dostali úkol "z nejvyšších míst", aby provedli tzv. kontrasledování, tedy aby prověřili podezřelý pohyb kolem manželky premiéra a bezpečnostní riziko pro stát.

Žalobce podle důstojníků nepředložil žádné důkazy o rozkazu ke sledování Radky Nečasové. Podle Bajgera se ale vinu čtveřice prokázat podařilo. Jedním z důkazů jsou prý odposlechy. Ze záznamů údajně vyplývá, že Nagyová byla se spoluobžalovanými minimálně v častém kontaktu, probírala s nimi výsledky sledování Radky Nečasové a dávala jim pokyny.

Údajné zneužití vojenské rozvědky je prvním z případů kolem Nagyové, který se dostal před soud. Podle žalobců je pojítkem mezi několika kauzami. Rozsáhlý spis se původně týkal podezření z ovlivňování veřejných zakázek a zneužití pravomoci ve spojení s úředníky a lobbisty. Na základě odposlechů se vyšetřovatelé dostali k Nagyové. Žalobci ze spisu postupně oddělují jednotlivé kauzy.

Nagyová je obviněná i z údajného uplácení poslanců funkcemi, v případu je obviněn i Nečas. Žalobci ji nedávno obvinili ještě z krácení darovací daně, kterou údajně neodvedla z kabelek a šperků. Stát podle obvinění připravila o 705.925 korun, za což jí hrozí až deset let vězení. Žalobci ji chtěli obvinit z korupce, neměli ale dostatek důkazů.

Městský soud v Praze také dostal letos obžalobu ohledně údajného vynášení informací z Bezpečnostní informační služby. Tento týden ji ale vrátil žalobcům k dopracování, protože údajně nemusí být utajená. Státní zastupitelství se proti postupu soudu ohradilo a věc přehodnotí Vrchní soud v Praze.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (31.1 + 48.7) *

Zpět na přehled