Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » V kauze exradního Libereckého kraje jeho kolega korupci odmítl

V kauze exradního Libereckého kraje jeho kolega korupci odmítl

V kauze exradního Libereckého kraje jeho kolega korupci odmítl

30.5.2018 12:53, Zdroj: ČTK

Liberec - V korupčním případu bývalého radního Libereckého kraje za ČSSD Zdeňka Bursy dnes vypovídal jeho tehdejší kolega v radě a spolustraník Martin Sepp, který je obviněn v jiném korupčním případu. Sepp si myslí, že Bursa zakázku ovlivnit nemohl. Podle obžaloby si Bursa řekl v roce 2010 o úplatek téměř milion korun, hrozí mu pět až 12 let vězení. Soud bude pokračovat v červenci. Zbývá vyslechnout posledního svědka, který se z dnešního jednání omluvil ze zdravotních důvodů.

Bursa je z korupčního jednání obžalován v souvislosti s veřejnou zakázkou za 19,5 milionu na zlepšení vytápění 19 krajských příspěvkových organizací, kterou získala liberecká firma jeho spolustraníka Petra Lajtkepa. V radě kraje byl Bursa v letech 2008 až 2012 stejně jako Sepp, jenž zastával funkci náměstka pro dopravu. Sepp si nemyslí, že by mohl Bursa ze své funkce zakázku ovlivnit. "To by se musel domluvit s dalšími 40 až 50 lidmi," řekl dnes u soudu. Poukázal na to, že zakázky postupně posuzovaly odbor, komise, výbory i rada.

Jednapadesátiletý Bursa před soudem ani předtím na policii nevypovídal. Z nahrávky, jež se v polovině dubna přehrávala u soudu, vyplývá, že se výše úplatku měla pohybovat mezi pěti až deseti procenty. Nahrávku pořídil při osobním jednání v Bursově kanceláři jednatel firmy, která zakázku vyhrála. Na nahrávce je několikrát zmiňované jméno Martin, který měl o poskytnutí úplatku jednat ještě s dalším člověkem. Jednatel se domnívá, že jde o Seppa, ten to dnes u soudu popřel. Zakázku si nevybavoval, řekl, že se na ní nijak nepodílel. Uvedl, že si pamatuje jen to, že tehdy mluvil s Bursou po jednání, které je zachycené na nahrávce. "Říkal, že byl u něj (jednatel). Přišlo mu to vtipné a říkal, že se zkoušeli," uvedl Sepp. Podle něj "zkoušení" souviselo s vnitrostranickým bojem o pozice na kandidátkách, kdy jednatel a Bursa patřili k různým názorovým křídlům ČSSD.

Rozhovor s Bursou si podle svých slov pamatoval kvůli tomu, že se v ČSSD mluvilo o tom, že na Bursu existuje kompromitující nahrávka. Lajtkep při minulém líčení u soudu uvedl, že si nahrávku tehdy pořídil kvůli obavě, že i na něj se snaží Bursa získat kompromitující materiál. V roce 2010 však jednatel nic neoznámil, policie od něj nahrávku získala až v roce 2016 při vyšetřování jiného případu, ve kterém jsou stíhaní jiní členové ČSSD z Libereckého kraje. Mezi nimi je právě i Sepp. Obvinění souvisí s údajným podvodem při čerpání evropské dotace na výstavbu termálních lázní v Chrastavě na Liberecku. Tento případ je ve fázi přípravy na podání obžaloby.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (37.3 + 26.3) *

Zpět na přehled