Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » V čele nemocnice Královské Vinohrady končí ředitel Robert Grill

V čele nemocnice Královské Vinohrady končí ředitel Robert Grill

V čele nemocnice Královské Vinohrady končí ředitel Robert Grill

31.5.2019 10:45, Zdroj: ČTK

Praha - V čele Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV) skončí k 30. září ředitel Robert Grill. Odchází na vlastní žádost kvůli blížícímu se důchodovému věku, informovalo dnes ministerstvo zdravotnictví v tiskové zprávě. Na jeho místo bude vypsané výběrové řízení, nový ředitel nastoupí od října. Od nástupu nového ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) v prosinci 2017 se vyměnili ředitelé šesti z osmi pražských nemocnic.

Ministr Vojtěch v tiskové zprávě ocenil, že Grill neodchází ze dne na den. "Bude možné během následujících měsíců vybrat ředitele nového, a zachovat tak ve vedení nemocnice kontinuitu," uvedl. Grill dodal, že se tak rozhodl proto, aby mohl předat agendu novému řediteli. "Bylo mi ctí pracovat v čele takového špičkového pracoviště, kterým vinohradská nemocnice bezpochyby je, ale myslím si, že je vhodný čas předat kormidlo mladším," zhodnotil svůj odchod Grill.

Nemocnici vedl od roku 2016. V březnu předchozího roku odvolal tehdejší ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) ředitele vinohradské nemocnice Marka Zemana poté, co ohlásil předpokládanou ztrátu nemocnice 300 milionů korun.

Po něm půl roku vedla provizorně nemocnici Andrea Vrbovská. Za svého působení se setkala s kritikou za některé radikální kroky. Rozhodla například, že vinohradští lékaři musejí žádat obchodní oddělení i ji o možnost léčit nákladné pacienty. Podle tehdejšího vyjádření ministerstva také stáhla do své kompetence rozhodování o všech nákupech, podepisovala veškeré nákupy i výběrová řízení. Nemocnice poté vykazovala radikální snížení nákladů na služby a nákupy různých komodit.

Později vedla Vrbovská Nemocnici Na Bulovce, kde musela loni skončit kvůli spojení s kauzou obviněného severočeského podnikatele Tomáše Horáčka. Policie ji obvinila kvůli zadávání veřejných zakázek.

Grill pracuje ve vinohradské nemocnici od roku 1982. Působil na chirurgické a urologické klinice, stal se jejím primářem a v roce 2010 přednostou. Od roku 1991 vyučuje na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, kde byl aktivní v akademických senátech fakulty i univerzity. Od května 2015 zastával pozici náměstka ředitele. V roce 2018 vedl kandidátku ČSSD do komunálních voleb na Praze 3.

FNKV je jedna z deseti českých fakultních nemocnic. Od nástupu vlády koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL skončil kromě šesti ředitelů pražských nemocnic také například exministr Svatopluk Němeček (ČSSD) jako šéf Fakultní nemocnice v Ostravě. Odvolání ministr zdůvodnil manažerským selháním vedoucím k odborné a personální destabilizaci nemocnice a střetem zájmů, protože působil i ve vedení nemocnice v Bohumíně.

Kvůli problémům s veřejnými zakázkami skončili kromě Vrbovské loni další čtyři ředitelé pražských nemocnic. S Horáčkovou kauzou je spojený také bývalý šéf městské Nemocnice Na Františku Robert Zelenák. Kvůli podezřením skončila také ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Dana Jurásková. Po dohodě s ministrem skončil v červenci také ředitel Nemocnice Na Homolce Ivan Oliva.

V Brně letos skončili ředitelé Fakultní nemocnice u svaté Anny, která se dlouhodobě potýká s finančními problémy, v únoru rezignoval po 18 letech ředitel Psychiatrické nemocnice Brno Marek Radimský. V dubnu podal po pěti letech kvůli věku rezignaci ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně Jan Žaloudík, který je zároveň senátorem za ČSSD.

Krátce po nástupu nového vedení ministerstva skončil na vlastní žádost ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Zdeněk Blahuta, nahradila ho Irena Storová. V únoru rezignovala po zveřejnění výsledků ministerské kontroly také šéfka Státního zdravotního ústavu Jitka Sosnovcová. V září po ní nastoupil Pavel Březovský.

Státní zdravotnictví opustil také ředitel pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Aleš Herman. Odešel šéfovat zdravotnické skupině Agel. Nahradil ho jeho dřívější ekonomický náměstek Michal Stiborek.

 

Personální změny v pražských nemocnicích od roku 2017:

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (33.4 + 46.3) *

Zpět na přehled