Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » V části Moravskoslezského kraje se změní jízdní řády autobusů

V části Moravskoslezského kraje se změní jízdní řády autobusů

V části Moravskoslezského kraje se změní jízdní řády autobusů

31.5.2019 15:03, Zdroj: ČTK

Ostrava - V části Moravskoslezského kraje se od 9. června změní jízdní řády autobusů. Největší změny nastanou na Opavsku a v oblasti Vítkova, kde bude autobusovou dopravu provozovat nový dopravce. Novinářům to dnes řekl hejtmanův náměstek pro dopravu Jakub Unucka (ODS).

Na většině linek na Opavsku a v oblasti Vítkova nynějšího dopravce TQM holding nahradí společnost ČSAD Vsetín. "Nový dopravce bude mít nové řidiče, bude mít nové autobusy, bude mít i některé nové zastávky, protože ty původní se už nebudou používat, takže tam čekáme velké změny," řekl Unucka.

Připustil, že během prvního týdne může být doprava trošku chaotická. "Řidiči se budou učit, kde mají přesně zastavovat, budou se učit, kde mají odbočovat, takže já prosím všechny cestující o trpělivost, protože zkušenosti z předchozích změn ukazují, že první týden to je chaotické, ale potom se to usadí a funguje to tak, jak to fungovat má," řekl náměstek.

Doporučil cestujícím, aby se se změnami v jízdních řádech v předstihu seznámili. "Předejdou tak nepříjemným situacím. Může se totiž stát, že autobus, kterým byli zvyklí několik let pravidelně jezdit, teď přijede třeba o pár minut dříve, a oni zůstanou bezprizorně stát na zastávce a nestihnou přijet včas do práce nebo do školy. Nebo se naopak zpozdí od obvyklých časů a pojedou jinudy," uvedl Unucka. Informace o změnách v autobusové dopravě najdou lidé na internetových stránkách www.kodis.cz.

Nové dopravce začal Moravskoslezský kraj vybírat ve veřejných soutěžích před pěti lety. V roce 2014 podepsal první smlouvu se společností ČSAD Vsetín, týkala se Jablunkovska a Třinecka. Smlouvy kraj s dopravci uzavírá na deset let. Postupně vybral v soutěži dopravce pro další oblasti, mezi novými požadavky byly ekologický provoz či využití moderních technologií. Autobusová doprava v kraji je rozdělená na 16 oblastí, nové smlouvy s dopravci už má kraj podepsány ve 14 z nich.

Dopravce se od 9. června mění i na v oblasti Bílovce, kde bude autobusovou dopravu místo Arrivy Morava provozovat Transdev Morava. Většina nových dopravců v kraji začala jezdit od loňského prosince. Na Opavsku a Vítkovsku se čekalo na výsledek správního řízení, protože dosavadní dopravce TQM smlouvu s vítězem tendru napadl. Správní řízení ale vítěznou ČSAD Vsetín potvrdilo.

Unucka řekl, že už je vyřešena i situace na Hlučínsku. "Vyhlásili jsme výběrové řízení a tento týden krajští radní rozhodli o vítězi zakázky. Vyhrála společnost TQM holding. Předpokládám, že brzy podepíšeme smlouvu a nový dopravce tam vyjede příští rok v červnu," řekl Unucka.

Stará smlouva s dopravcem v kraji platí už jen v oblasti Havířova. Autobusy tam provozuje konsorcium ČSAD Karviná, Havířov a Frýdek-Místek, které má smlouvu do příštího roku.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (11.4 + 14.9) *

Zpět na přehled