Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Úzké vedení zemanovců v Praze řeší volební debakl

Úzké vedení zemanovců v Praze řeší volební debakl

Úzké vedení zemanovců v Praze řeší volební debakl

29.10.2013 12:49, Zdroj: ČTK

Praha - Úzké vedení Strany práv občanů - zemanovci se dnes sešlo, aby hovořilo o volebním debaklu. ČTK to řekl předseda Zdeněk Štengl. Strana, které předvolební průzkumy přisuzovaly zisk blížící se hranici potřebné pro vstup do Sněmovny, získala pouze 1,5 procenta voličských hlasů. V pondělí bude jednat republikové předsednictvo strany, které může odvolat Štengla z čela strany. Předseda ale nehodlá po neúspěchu "utíkat z boje", řekl dnes ČTK.

"Neházím flintu do žita. Mám zodpovědnost za 3000 lidí ve straně," řekl Štengl cestou na dnešní jednání v pražském sídle SPOZ. Připustil nicméně, že u zemanovců je řada členů, kteří požadují vyvození personálních důsledků z volebního neúspěchu.

Štengl po sobotním oznámení výsledků voleb ČTK řekl, že ho výsledek strany zklamal. Očekává proto změny ve vedení SPOZ. Již tehdy ale řekl, že na post předsedy rezignovat nehodlá.

Čestným předsedou SPOZ je prezident Miloš Zeman. Někteří odborníci dříve předpokládali, že po Zemanově úspěchu v prezidentské volbě se strana dokáže protlačit do Poslanecké sněmovny. Zemanovci se ale vnitřně rozhádali před nejdůležitějším hlasováním roku. Část strany silně kritizovala vedení za změny na kandidátních listinách do víkendových předčasných voleb.

Straně také uškodilo, že mezi nejsilnějšími odpůrci vedení byl někdejší Zemanův blízký spolupracovník Miroslav Šlouf, který vlastnil původní web SPOZ a za nějž se postavila řada dalších členů strany.

Prezident Zeman v reakci na volební výsledek SPOZ řekl, že by zemanovci neměli spoléhat pouze na podporu hlavy státu. Byl by prý také rád, kdyby vypustili jeho příjmení z názvu strany. SPOZ poradil, aby se soustředila na práci v komunální politice.

Zeman zdůraznil, že jeho myšlenky podporuje více stran. Zmínil přitom několik bodů z programu sociální demokracie, jejímž byl dlouholetým předsedou. Mezi členy ČSSD má také dosud množství příznivců.

Jeden z jeho blízkých sociálních demokratů - místopředseda Michal Hašek - nyní usiluje o to, aby o podobě budoucí vlády vyjednával namísto předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky. Podle analytiků za povolebním rozkolem v nejsilnější levicové straně stojí právě Zemanův vliv.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (11.6 + 11.6) *

Zpět na přehled