Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 20. 10. 2018

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Ústecký kraj náhradní dopravu v době stávky řidičů nezajistí

Ústecký kraj náhradní dopravu v době stávky řidičů nezajistí

Ústecký kraj náhradní dopravu v době stávky řidičů nezajistí

29.3.2017 15:05, Zdroj: ČTK

Ústí nad Labem - Ústecký kraj nebude zajišťovat náhradní dopravu v době stávky řidičů linkových autobusů. Celorepublikový protest kvůli nízkým platům šoférů dnes odbory vyhlásily na 6. dubna. Kolik spojů v Ústeckém kraji nevyjede, se zatím neví. Předsedové místních odborových organizací nyní sbírají podpisy řidičů. Vedení samosprávy připravuje zřízení vlastní krajské dopravy.

"Pokud byla vyhlášena stávka celostátní, podle našich názorů nelze udělit pokuty dopravcům za nevypravení spojů," řekl ČTK náměstek hejtmana pro dopravu Jaroslav Komínek (KSČM). "Nevíme, proti komu je stávka vedena, je nicméně smutné, že jsme si objednali službu pro občany našeho kraje, která zřejmě nebude zabezpečena z důvodu jejich (dopravců) personálních problémů," dodal náměstek s tím, že kraj neplánuje zajišťování náhradní dopravy.

Vedení Ústeckého kraje připravuje v reakci na situaci ohledně platů řidičů zřízení vlastní krajské dopravy. "Každopádně se ukazuje, že to je problém, pokud si u někoho externě objednáváme službu a on ji není schopen zajistit. Je to další důvod k tomu, abychom předložili zastupitelům návrh na zřízení krajského dopravce," uvedl Komínek. Náklady na roční provoz všech spojů linkové krajské dopravy budou zhruba 580 milionů ročně.

Ústecký kraj uzavřel se čtyřmi dopravci desetileté smlouvy. V tendru hrála nejdůležitější roli cena za ujetý kilometr. "Ústí tím šlo špatným příkladem všem krajům," řekl dnes ČTK předseda odborů společnosti BusLine Jiří Kuchynka. BusLine zajišťuje v Ústeckém kraji více než polovinu autobusové linkové přepravy

Vláda stanovila minimální mzdu od letošního ledna na 98,10 Kč za hodinu jízdy a na 88 korun za hodinu čekání. Nově byl zaveden příplatek 6,60 Kč za hodinu za náročné pracovní prostředí. Podle odborů dostali řidiči v některých krajích přidáno méně, než očekávali. Firmy například zvýšily sazby podle vládního nařízení, šoférům ale na druhou stranu snížily odměny.

"Každou chvíli očekávám, že mi přijdou podpisové archy s formulovanými cíli stávky. Poté je ihned rozešlu na všechna střediska, kde je budou řidiči podepisovat. Jiná cesta není, než jít stávkovat. Jsou to peníze řidičů autobusů, nikdo to za ně neudělá," uvedl Kuchynka. Šéf odborářů společnosti Arriva Teplice Josef Linhart ČTK řekl, že se sejde s řidiči ještě dnes odpoledne, poté ho ještě čeká jednání o kolektivní smlouvě s vedením firmy. "Ve čtvrtek už budu vědět víc," řekl Linhart.

V Ústeckém kraji už odbory stávku vyhlásily, a to na 8. března. Dva dny před jejím konáním protest zrušily a oznámily, že se připojují k republikovému ultimátu. Ústecký kraj tvrdí, že jedinou možností, jak navýšit prostředky na mzdy, je sepsání dodatků smluv. Na základě dodatků by dopravci dostali 5,7 milionu korun navíc na každou smlouvu uzavřenou na konkrétní oblast krajské dopravy. Kraj by tak celkem přidal 85 milionů korun. Stávkovat doposud odmítali řidiči společnosti ČSAD Slaný, která zajišťuje několik lokalit na jihu kraje. Linkové autobusy denně v kraji přepraví na 55.000 cestujících.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (5.3 + 45.0) *

Zpět na přehled