Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Ústecká Krajská zdravotní dostala od ÚOHS pokutu

Ústecká Krajská zdravotní dostala od ÚOHS pokutu

Ústecká Krajská zdravotní dostala od ÚOHS pokutu

17.12.2015 09:28, Zdroj: ČTK

Brno - Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil půlmilionovou pokutu ústecké Krajské zdravotní. Důvodem jsou chyby v zakázce na výběr tří distributorů léčiv. Pokuta je pravomocná, řekl ČTK dnes Rafaj.

Účelem veřejné zakázky bylo uzavření rámcové smlouvy s firmami na čtyři roky, v tendru bylo několik chyb. "Zadavatel neomezil rozsah požadované kvalifikace na informace a doklady bezprostředně související s předmětem zakázky a požadoval po uchazeči předložení přehledu významných zakázek, jehož součástí měl být seznam distribuovaných léčiv i s obchodní marž," uvedl Rafaj. ÚOHS soudí, že uvedení marží není nezbytné a jde nad rámec zakázky.

Zadavatel také porušil zákaz diskriminace. "Nevymezil minimální úroveň technických kvalifikačních předpokladů a stanovil uchazečům nepřiměřený požadavek," uvedl Rafaj. V podmínkách bylo, že uchazeč musel mít v posledních třech letech zakázky celkem za šest miliard korun, přičemž jedna z nich musela být aspoň za miliardu. Přitom zakázka pro Krajskou zdravotní byla za 2,8 miliardy na čtyři roky.

Dalším deliktem bylo porušení zásady transparentnosti. Jedno z kritérií nebylo stanoveno přesně a srozumitelně, uchazeči tedy nemohli mít jasnou představu, jak se bude jejich nabídka hodnotit. Zadavatel chyboval i v tom, že stanovil jako hodnotící kritérium výši distribuční přirážky ke skutečně zaplacené ceně, aniž by byl vyjádřen vztah užitné hodnoty a ceny.

Pro Krajskou zdravotní jde o jeden z mnoha problémů v souvislosti s veřejnými zakázkami. Loni v květnu ÚOHS zrušil zhruba stomilionový tendr na modernizaci a přístrojové vybavení cerebrovaskulárního centra a iktových center kvůli transparentnosti. Podnik v minbulosti dostal také několik pokutu v řádu stovek tisíc korun.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (36.1 + 3.1) *

Zpět na přehled