Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 20. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Ústavní soud příští týden po 20 letech opustí Holländer a Güttler

Ústavní soud příští týden po 20 letech opustí Holländer a Güttler

Ústavní soud příští týden po 20 letech opustí Holländer a Güttler

31.7.2013 16:15, Zdroj: ČTK

Brno - Ústavní soud (ÚS) příští týden po dvou dekádách opustí soudci Pavel Holländer a Vojen Güttler. Oba patřili k výrazným osobnostem soudu od jeho počátku a podíleli se na řadě klíčových rozhodnutí. Mandát vyprší také předsedovi soudu Pavlu Rychetskému. Ten však již získal souhlas Senátu se svým jmenováním pro další období. Na dvě uprázdněná místa jmenuje prezident Miloš Zeman soudce Ludvíka Davida a Kateřinu Šimáčkovou.

Holländer zastával také pozici místopředsedy soudu, zároveň působil jako univerzitní profesor. Je odborníkem na teorii a filozofii práva. Byl soudcem zpravodajem například v "kauze Melčák", v níž soud přikročil ke zrušení ústavního zákona o zkrácení volebního období Poslanecké sněmovny. Vystupoval také jako zastánce soudcovské nezávislosti - z jeho pera vyšlo několik nálezů o platech soudců.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský (uprostřed) 10. ledna v Brně oznámil, že soud zamítl stížnost neregistrovaného prezidentského kandidáta Tomia Okamury včetně návrhů na změny v ústavě a prováděcím zákonu k přímé volbě. Výběr hlavy státu tak začne v pátek podle současné právní úpravy. Propříště by se ale zákon mohl změnit. Ústavní soudci doporučili, aby se podpisy na petičních arších nestranických kandidátů ověřovaly, a to buď hned při jejich sběru, nebo při pozdější kontrole listin. Vlevo na snímku je soudce Pavel Holländer, vpravo soudkyně Ivana Janů.

Güttler vypracoval třeba nález o ústavní konformitě Lisabonské smlouvy. Bylo to první řízení svého druhu před českým Ústavním soudem. Mezi obsahově zásadní patří též nález, jímž soud zrušil několik částí zákoníku práce, případně rozhodnutí o povinnosti zveřejňovat nepravomocné rozsudky a informace o členství soudců v KSČ.

"Za své dvacetileté působení oba přispěli k budování ústavního soudnictví v ČR, ale též ke kultivaci ústavního a politického systému," uvedl generální sekretář soudu Ivo Pospíšil. Holländer za sebou zanechává prakticky čistý stůl, nerozhodnuté případy po Güttlerovi si rozdělí ostatní soudci.

Güttler, jenž působil už ve federálním soudu, vynikal v uplynulých dvou dekádách svou vstřícností ke stěžovatelům. Vyhověl 12 procentům stížností a návrhů. V nedávném rozhovoru s ČTK osmasedmdesátiletý Güttler uvedl, že český Ústavní soud podle něj za 20 let existence obhájil svůj smysl a vydobyl si respekt jak v obecné justici, tak u politiků, jejichž občasná kritika konkrétních rozhodnutí je přirozená.

Koncem srpna vyprší ještě mandát soudkyně Dagmar Lastovecké. Na její místo navrhl prezident předsedu Městského soudu v Praze Jana Sváčka, kterého už Senát jednou odmítl.

 

Současné složení Ústavního soudu:

jméno datum vypršení funkčního období
Pavel Rychetský (předseda) 6. srpna 2013
Pavel Holländer (místopředseda) 6. srpna 2013
Vojen Güttler 6. srpna 2013
Dagmar Lastovecká 29. srpna 2013
Jan Musil 27. listopadu 2013
Jiří Nykodým 17. prosince 2013
Stanislav Balík 26. května 2014
Michaela Židlická 16. června 2014
Ivana Janů 16. září 2014
Vlasta Formánková 5. srpna 2015
Vladimír Kůrka 15. prosince 2015
Milada Tomková (místopředsedkyně) 3. května 2023
Jan Filip 3. května 2023
Jaroslav Fenyk 3. května 2023
Vladimír Sládeček 4. června 2023

 

Budoucí soudci Ústavního soudu (schválení Senátem):

jméno současné působiště
Pavel Rychetský předseda Ústavního soudu
Ludvík David soudce Nejvyššího soudu
Kateřina Šimáčková soudkyně Nejvyššího správního soudu

 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (8.2 + 0.6) *

Zpět na přehled