Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 19. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Ústavní soud odmítl stížnost zpravodajce Pohůnka kvůli vazbě

Ústavní soud odmítl stížnost zpravodajce Pohůnka kvůli vazbě

Ústavní soud odmítl stížnost zpravodajce Pohůnka kvůli vazbě

15.1.2014 12:18, Zdroj: ČTK

Brno - Justice při loňském uvalení vazby na zpravodajce vojenské tajné služby Jana Pohůnka neporušila jeho základní práva. Stížnost jednoho z aktérů kauzy kolem někdejší šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové odmítl počátkem ledna Ústavní soud (ÚS). ČTK to řekl mluvčí soudu Vlastimil Göttinger. Pohůnek se ve vazbě ocitl loni v červnu, strávil tam něco přes měsíc.

Pohůnek ve stížnosti označil své stíhání pro zneužití pravomoci za nedůvodné a poukazoval na údajné porušení řady základních práv. ÚS ale důvod k zásahu nenašel. Je především úkolem trestních soudů, aby zvážily účelnost vazby, řekl ČTK Göttinger. Na usnesení, jehož stručné odůvodnění zatím soud nezveřejnil, dnes upozornila Česká televize.

Nagyová podle policistů loni v listopadu zosnovala a usměrňovala nezákonné sledování tehdejší Nečasovy manželky Radky. Představitelům Vojenského zpravodajství údajně opatřila její fotografii i adresu. Na sledování se prý bez vědomí ministra obrany domluvila s generály Ondrejem Páleníkem, Milanem Kovandou a plukovníkem Pohůnkem.

Podle Pohůnka ale nešlo o sledování, ale o určitou modifikaci obrany proti sledování. Zpravodajci prý měli za úkol zjistit, zda Nečasovu tehdejší manželku nesleduje někdo jiný. Pohůnek také opakovaně tvrdí, že s Nagyovou nikdy nekomunikoval a jako voják pouze poslouchal příkazy svých nadřízených. Žádosti Kovandy, Páleníka a Pohůnka o přezkoumání postupu policie a žalobců v kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství nedávno zamítlo Nejvyšší státní zastupitelství.

Nagyová, která se po nedávném sňatku s bývalým předsedou vlády jmenuje Nečasová, čelí obvinění také kvůli údajnému podplácení trojice bývalých poslanců za ODS - Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksy. Kauza vedla k pádu Nečasovy vlády.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (35.5 + 33.8) *

Zpět na přehled