Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pátek 24. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Ústavní soud odmítl stížnost pekáren pokutovaných za kartel

Ústavní soud odmítl stížnost pekáren pokutovaných za kartel

Ústavní soud odmítl stížnost pekáren pokutovaných za kartel

4.12.2018 15:18, Zdroj: ČTK

Brno - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnosti tří pekárenských firem, které dostaly za kartel pokuty v celkové výši přes 50 milionů korun. Vleklá kauza, která od přepadové kontroly provedené roku 2003 opakovaně zaměstnávala antimonopolní úřad a české i evropské soudy, tak nejspíš definitivně končí. ÚS označil stížnosti za zjevně neopodstatněné, zjistila ČTK z databáze usnesení.

Podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže kartel tvořily společnosti Delta Pekárny, OK Rest a Penam. Nejvyšší pokutu, 24,8 milionu korun, dostaly Delta Pekárny. OK Restu úřad vyměřil sankci 14,8 milionu korun, Penamu 13,2 milionu.

Firmy opakovaně kritizovaly způsob získání podkladů, právníci kontrolu označovali za "rybářskou výpravu". Chtěli tím naznačit, že úřad dopředu žádné důkazy neměl a získal je právě až při kontrole.

Evropský soud pro lidská práva před čtyřmi lety uvedl, že Česká republika má lépe chránit práva firem, u kterých se uskutečnilo neohlášené místní šetření, a to tak, aby existovala možnost efektivního soudního přezkoumání zákonnosti přepadové kontroly. Justice pak spor znovu otevřela, avšak pokuty zůstaly i poté v platnosti.

V ústavních stížnostech firmy znovu kritizovaly přepadovou kontrolu, která podle nich znamenala zásah do práv na respektování soukromí, obydlí a korespondence. Zpětné soudní přezkoumání zákonnosti kontroly nepokládají firmy za dostatečné. Ústavní soud ale ponechal rozsudky v platnosti.

"Podle Ústavního soudu tato následná soudní kontrola naplnila požadavky přiměřené a dostatečné záruky proti možnému zneužití pravomocí exekutivy a dostatečně se zabývala místním šetřením jak co do vhodnosti, tak délky i rozsahu," stojí v usnesení.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (18.7 + 40.8) *

Zpět na přehled