Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Ústavní soud odmítl návrh na zrušení poplatku za podnět k ÚOHS

Ústavní soud odmítl návrh na zrušení poplatku za podnět k ÚOHS

Ústavní soud odmítl návrh na zrušení poplatku za podnět k ÚOHS

11.12.2018 12:04, Zdroj: ČTK

Brno - Ústavní soud (ÚS) odmítl návrh na zrušení části zákona o zadávání veřejných zakázek, která zakotvuje poplatek 10.000 korun za podání podnětu k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. O návrhu podaném občanským sdružením Oživení a podpořeném druhým senátem ÚS rozhodlo v říjnu bez veřejného jednání plénum, tedy sbor všech soudců ÚS. Důvody odmítnutí byly procesní, spolek nezvolil správný typ žaloby. Ústavností poplatku se tak soud blíže nezabýval.

Dnes Oživení dosáhlo alespoň dílčího úspěchu. Druhý senát ÚS dal sdružení možnost domáhat se vrácení poplatku za podání podnětu v pilotním sporu, a to ve správním soudnictví. Sdružení prý v době podání žaloby nemohlo vědět, jak se později plénum ÚS vyjádří k možnostem obrany proti poplatku. K Městskému soudu v Brně podalo původně žalobu na vydání bezdůvodného obohacení, podle pléna se však mělo vydat cestou správní žaloby.

Městský soud v Brně žalobu zamítl s tím, že poplatek plyne přímo ze zákona, nemůže tedy jít o bezdůvodné obohacení. Sdružení reagovalo stížností spojenou s návrhem na zrušení sporného ustanovení zákona, které je podle Oživení v rozporu s petičním právem a principem právního státu.

Druhý senát ÚS postoupil návrh plénu, které jej odmítlo. Pak se kauza vrátila druhému senátu k rozhodnutí o stížnosti. Senát nyní zrušil verdikt Městského soudu v Brně, který musí rozhodovat znovu. "Poučili jsme městský soud o tom, že nyní by měl situaci vypořádat tak, aby stěžovatel, pokud bude chtít, se mohl dál soudit ve správním soudnictví ve stejné věci," řekl novinářům soudce zpravodaj Vojtěch Šimíček. ÚS se podle něj v komplikované situaci snažil o to, aby se spolek neocitl v "procesní pasti".

Poplatek má zabránit zneužívání podnětů k zahájení správního řízení. V zákoně se objevil z iniciativy poslanců. Norma konkrétně říká, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vybere poplatek 10.000 korun za každou veřejnou zakázku, u které pisatel podnětu spatřuje pochybení. Jestliže poplatek nezaplatí současně s podáním podnětu, úřad jej nemusí vyřizovat.

Ke kritikům poplatku patří také ombudsmanka Anna Šabatová. Zatímco v roce 2016, ještě před zavedením poplatku, antimonopolní úřad obdržel 1305 podnětů k veřejným zakázkám, v roce 2017 to bylo pouze 93 zaplacených podnětů, tedy 6,34 procenta předchozího roku, uvedla letos v létě Šabatová. Dodala, že tak dochází k faktickému snížení kontroly veřejných zakázek.

S antimonopolním úřadem se kvůli poplatku začala soudit také organizace Transparency International. Krajský soud v Brně její žalobu loni zamítl.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Kožušníková 5.1.2019 07:45

Zcela souhlasím - poplatek brání podání na UOHZ občana, který by nahlásil zmanipulované
Zakázky úředníků Města - podobné např. jako vyšetřovala policie u pražských služeb.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (10.8 + 26.8) *

Zpět na přehled