Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 20. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ÚS bude řešit lex Babiš primárně na základě podnětu prezidenta

ÚS bude řešit lex Babiš primárně na základě podnětu prezidenta

ÚS bude řešit lex Babiš primárně na základě podnětu prezidenta

7.4.2017 09:36, Zdroj: ČTK

Brno - Sporné paragrafy zákona o střetu zájmů, přezdívané lex Babiš, bude Ústavní soud (ÚS) přezkoumávat na základě návrhu prezidenta Miloše Zemana. Později podaný podnět poslanců ANO soudci z převážné části odmítli, ve zbytku pak spojili s řízením o prezidentově návrhu. Poslanci tak budou mít jako účastníci také možnost uplatnit své připomínky. Jde o běžný postup v situaci označované jako litispendence, tedy překážka věci zahájené. ČTK to zjistila z databáze soudu.

Norma omezuje přístup firem, které patří členům vlády, k některým státním podporám. Podle Zemana je protiústavní, protože porušuje zákaz diskriminace na základě majetku. Zákon také zakázal členům vlády vlastnit média. Postihl zejména podnikání vicepremiéra a předsedy ANO Andreje Babiše, který kvůli němu převedl své firmy Agrofert a SynBiol do svěřenských fondů.

Prezidentův návrh soud obdržel v únoru, ten poslanecký v březnu. Návrh je podle zákona nepřípustný, jestliže ÚS v téže věci už jedná. "Oprávněný navrhovatel má právo účastnit se na jednání o dříve podaném návrhu v postavení vedlejšího účastníka," stojí v usnesení.

Poslanci ovšem zpochybnili o paragraf víc než prezident, konkrétně článek, jenž stanoví časovou účinnost změn. Proto soud ve zbytku obě řízení spojil, což zdůvodnil hospodárností a efektivitou. Soudcem zpravodajem pro oba návrhy bude Jan Filip.

Podle poslaneckého návrhu, podepsaného 41 zákonodárci ANO a třemi z hnutí Úsvit, napadané paragrafy zákona nepřiměřeně zasahují do vlastnických práv členů vlády a omezují jejich právo podnikat, a to nepředvídatelně, během výkonu funkce. Slovy návrhu jde o "legislativní past, která má tyto dotčené jedince zbavit buď veřejné funkce, nebo části jejich majetku".

Poslanci kritizovali také fakt, že sporná část zákona byla přijata kvůli konkrétnímu člověku - Babišovi. Postrádá tedy všeobecnost, základní rys právního předpisu.

Zákon nabyl účinnosti v první polovině února. Zakazuje firmám, v nichž mají členové kabinetu nejméně čtvrtinový podíl, aby se ucházely o veřejné zakázky, nenárokové dotace a investiční pobídky. Součástí zákona je i ustanovení, které zakazuje členům vlády provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (1.2 + 40.9) *

Zpět na přehled