Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 20. 10. 2018

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Úředník neuspěl s dovoláním, kvůli autosalonu dostal podmínku

Úředník neuspěl s dovoláním, kvůli autosalonu dostal podmínku

Úředník neuspěl s dovoláním, kvůli autosalonu dostal podmínku

10.1.2018 11:14, Zdroj: ČTK

Brno - Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého vedoucího pracovníka stavebního úřadu ve Frýdku-Místku Jana Martyčáka. Podle rozsudku nezákonně umožnil stavbu autosalonu. Za zneužití pravomoci dostal podmíněný trest. NS rozhodoval před časem bez veřejného jednání, nyní zveřejnil odůvodnění.

Martyčák v dovolání například tvrdil, že se nedopustil trestného činu, ale maximálně úředního pochybení při takzvaném správním uvážení. NS ale potvrdil názor trestních soudů. "Nelze připustit, aby takové úmyslné porušení stavebního zákona stavebním úřadem bylo hodnoceno jen jako pochybení v rámci stavebního řízení," stojí v usnesení.

Z Martyčákova jednání měla podle NS prospěch firma, která autosalon budovala. Mohla stavbu uskutečnit rychleji a bez komplikací. Okolností podstatnou pro posouzení trestnosti Martyčákova jednání není ani to, že se stavbu později podařilo legalizovat.

"Obviněný narušil pořádek ve veřejné správě a to, že později bylo prokázáno, že předmětná stavba odpovídá zákonu, nemůže zpětně vyloučit protiprávnost jeho jednání," rozhodl NS.

Vedoucí oddělení stavebního řádu podle původní obžaloby nezákonně povolil tři stavby. Žalobce mu kladl za vinu, že se ke stavbám například nemohli účinně vyjádřit majitelé okolních nemovitostí. Martyčák vinu popíral, odsouzen byl nakonec jen kvůli povolení autosalonu.

Okresní soud ve Frýdku-Místku vyměřil Martyčákovi osmiměsíční trest vězení s podmínečným odkladem na 1,5 roku, navíc mu na dva roky zakázal činnost ve vedoucích funkcích státní správy a samosprávy. Krajský soud v Ostravě po odvolání rozsudek částečně zmírnil, zákaz činnosti zkrátil na rok a půl.

Vedle Martyčáka byla původně obžalovaná i jeho podřízená, referentka Alena Orlivová. Justice ji obžaloby zprostila. Martyčákovi jako poslední mimořádný opravný prostředek zbyla ústavní stížnost.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (1.3 + 6.6) *

Zpět na přehled