Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 20. 10. 2018

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Úředníci magistrátu zahájili kontrolu Správy pražských hřbitovů

Úředníci magistrátu zahájili kontrolu Správy pražských hřbitovů

Úředníci magistrátu zahájili kontrolu Správy pražských hřbitovů

11.1.2018 15:42, Zdroj: ČTK

Praha - Magistrát hlavního města zahájil mimořádnou kontrolu fungování Správy pražských hřbitovů (SPH). V rozhovoru s ČTK to řekl šéf SPH Karel Kobliha. Kontrola souvisí s nedávným vývojem v organizaci, kde byl začátkem loňského roku odvolán tehdejší ředitel Martin Červený, který se měl podle externího auditu dopustit řady pochybení. Úředníci mají prověřit hospodaření a fungování organizace v posledních letech.

"Kontrolu tady máme od minulého týdne," řekl Kobliha a doplnil, že pokračovat bude zřejmě nejméně do konce února. Mimořádné prověření hospodaření požadoval i kontrolní výbor zastupitelstva. "Kontrola se vztahuje k hospodaření organizace za roky 2015 až 2017," sdělil ČTK mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Podle Koblihy se loni podařila vyřešit velká část problémů, na které upozornil audit společnosti EY, na jehož základě skončil bývalý ředitel hřbitovů. Odvolání tehdy vzbudilo kritiku, ohradil se proti němu jak samotný Červený, tak řada politiků a část veřejnosti.

Audit kritizoval například problémy se zadáváním veřejných zakázek, což je podle Koblihy vyřešeno. "Veškerá výběrová řízení pro nás dělají externí firmy, takže v tom je naprostý pořádek," uvedl. Zlepšila se podle něj kontrola staveb a dalších investic a vznikly interní pozice kontrolora a auditora. Vedení také provádí zhodnocení techniky s cílem vyřadit nevyužívaný či zastaralý majetek. "Napravili jsme drtivou většinu věcí z auditu a snažíme se i zlepšovat komfort pro návštěvníky hřbitovů," dodal pověřený ředitel.

Kontrolní výbor magistrátu loni vypracoval dokument, který zpochybňoval platnost auditu, na základě kterého byl odvolán Červený. Vedení města po jeho úniku prohlásilo, že to byl interní dokument, který navíc neměl vzniknout, protože úředníci magistrátu nemají kompetence hodnotit výsledek práce profesionální auditorské firmy.

Kobliha v čele SPH stanul loni v únoru. Město poté vypsalo výběrové řízení na nového ředitele, loni v říjnu ho ale zrušilo, protože se podle radních nepřihlásili dostatečně kvalitní kandidáti. Nový konkurs se připravuje.

Správa pražských hřbitovů se stará o zhruba 230.000 hrobů na 29 hřbitovech. Kolem 40 procent hrobů je opuštěných a nezaplacených.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 3, počet hlasů: 1.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (18.7 + 7.5) *

Zpět na přehled