Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Úřad pro vyzbrojování vznikl s cílem ušetřit obraně peníze

Úřad pro vyzbrojování vznikl s cílem ušetřit obraně peníze

Úřad pro vyzbrojování vznikl s cílem ušetřit obraně peníze

16.3.2014 12:30, Zdroj: ČTK

Praha - Národní úřad pro vyzbrojování byl vytvořen s cílem ušetřit peníze ministerstvu obrany. Jeho zřízení mělo také přinést větší koncepčnost armádních nákupů a omezit pochybné zakázky. V úvahách před jeho ustavením hrála roli i možnost, že bude využíván také pro nákupy vybavení policie. Úřad byl vytvořen transformací sekce pro vyzbrojování ministerstva obrany. Vedení resortu nyní vybírá jeho nového ředitele, který by měl nastoupit v dubnu.

Úředníci ministerstva budou nového šéfa vyzbrojování vybírat z 16 přihlášených. Vítěz výběrového řízení vystřídá v čele úřadu Pavla Bulanta, který na podzim odešel z armády do civilního života. Ministerskému útvaru šéfoval od června 2011, přičemž Národní úřad pro vyzbrojování začal naplno pracovat začátkem loňského roku.

Ministerstvo obrany bylo v předchozích letech kritizováno za často předražené či neprůhledné akvizice zbraní a vojenské techniky. Kritika se snesla například na nákup obrněných transportérů Pandur, jehož cena byla podle médií neúměrně vysoká. Další pochyby mířily na nákup dopravních letadel CASA nebo pořízení obrněných vozidel Iveco.

Kvůli zmíněným zakázkám byl často zmiňován někdejší náměstek a pozdější ministr obrany Martin Barták. Za uzavřením dohody o nákupu letadel CASA s koncernem EADS a Španělskem údajně stál Bartákův poradce Jan Fulík, kterého ministr později jmenoval svým náměstkem. Fulík dnes pracuje na Pražském hradě.

Odborníci také kritizovali ministerstvo obrany kvůli údajně nekoncepčním nákupům. Před časem na to dokonce poukázal Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Obrana podle něj kvůli neexistující koncepci nakupovala vojenskou techniku bez dostatečně zdůvodněné potřeby. Pochybné akvizice vedly v roce 2011 tehdejšího prezidenta Václava Klause ke kritice ministerstva. Podle něj kvůli nim prestiž armády v očích veřejnosti utrpěla.

Chybějící koncepci výstavby ozbrojených sil se pokusila napravit současně platná bílá kniha obrany, kterou vytvořil tým odborníků v době, kdy ministerstvo vedl Alexandr Vondra (ODS). I současný šéf resortu Martin Stropnický (ANO) ji považuje za kvalitní dokument, chce ho ale zpřesnit, protože vinou finančních škrtů se plnění řady priorit dostalo do časového skluzu.

Šéf vyzbrojovacího úřadu se musí vyrovnávat s tlaky, které jeho pozice nese. Bulant byl například kritizován asociací českých zbrojařů, že před nákupy od domácích firem preferuje akvizice přes agentury NATO. Bulant ale argumentoval tím, že alianční agentury dokážou ministerstvu zajistit lepší cenu nákupu vybavení pro vojáky.

Nynější ministr obrany Stropnický si vytyčil za jednu z priorit zlepšení vztahů s českými zbrojaři. Nový šéf Národního úřadu pro vyzbrojování tak bude zřejmě přehodnocovat směr, kterým se při výběru partnerů pro akvizice vydat.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (4.3 + 25.1) *

Zpět na přehled