Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Uplácení poslanců je jedna z kauz, jež rozjel zásah v Úřadu vlády

Uplácení poslanců je jedna z kauz, jež rozjel zásah v Úřadu vlády

Uplácení poslanců je jedna z kauz, jež rozjel zásah v Úřadu vlády

13.12.2016 09:00, Zdroj: ČTK

Praha - Výběr informací o trestních kauzách Jany Nagyové, dnes Nečasové (soud začne ve středu 15. prosince projednávat kauze takzvaných trafik, ve které jsou Nečasová expremiér Petr Nečas a někdejší úředník Roman Boček obžalováni z podplácení poslanců funkcemi):

 

- Na veřejnost se policejní vyšetřování dostalo 12. června 2013, kdy Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) provedl zásah na řadě míst ČR, včetně úřadu vlády. Prvotním impulzem pro policejní zásah bylo prošetřování podezření o činnosti organizované zločinné skupiny, složené z Romana Janouška, Tomáše Hrdličky, Iva Rittiga či Jiřího Tomana, a prověřování jednání tehdejšího náměstka pražského vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka.

- Případ uplácení poslanců se týká událostí z podzimu 2012, kdy se tři zákonodárci ODS Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Petr Tluchoř vzdali poslaneckého mandátu a navzdory svým námitkám tak umožnili schválení vládního daňového balíčku, se kterým Nečasova vláda spojila žádost o vyslovení důvěry. Žalobci exposlance vinili, že se mandátů vzdali za příslib lukrativních míst ve státních firmách. Podle policie premiéra k přislíbení "trafik" navedla právě Nečasová spolu s někdejším náměstkem ministra zemědělství Romanem Bočkem.

- Stíhání exposlanců ovšem zrušil v roce 2013 Nejvyšší soud s odvoláním na poslaneckou indemnitu, tedy neodpovědnost poslance za hlasování a určité projevy učiněné ve Sněmovně a v jejích orgánech. Loni v dubnu se stát Šnajdrovi, Fuksovi i Tluchořovi za stíhání a vazbu veřejně omluvil, každému patří také statisícové odškodné. Nečasová v této kauze neuspěla loni v srpnu u Ústavního soudu se stížností na trestní stíhání a vazbu. Se stížností neuspěl ani Boček.

- Vyšetřování, které policie dokončila loni v říjnu, a současná obžaloba se netýkají jen uplácení poslanců, ale i nezdaněných darů. Nagyová (nyní Nečasová) čelí obžalobě kvůli tomu, že finančnímu úřadu nepřiznala dary, mimo jiné drahé kabelky, které jako šéfka premiérova kabinetu dostávala od vlivných podnikatelů a manažerů. Cenu dárků policie vyčíslila na 9,68 milionu korun, Nagyové poté finanční úřad vyměřil dodatečnou daň téměř 706.000 korun. Původně chtěli vyšetřovatelé Nagyovou kvůli darům obvinit z korupce, neměli ale pro to dostatek důkazů.

- Obvodní soud pro Prahu 1 navrhoval, aby se kauza řešila jinde kvůli možné podjatosti. Jednou ze soudkyň obvodního soudu je totiž manželka exposlance Tluchoře, který byl v případu původně obviněn a v současnosti v kauze figuruje jako svědek. Pražský městský soud ale požadavek zamítl.

- Nečasová figuruje také v kauze zneužití Vojenského zpravodajství (VZ) ke sledování tehdejší manželky premiéra Nečase. Spolu s Nečasovou byli obžalováni i bývalí šéfové rozvědky Ondrej Páleník a Milan Kovanda a bývalý zpravodajec VZ Jan Pohůnek. V červnu 2014 nejprve soud udělil Nagyové trestním příkazem roční podmínku s odkladem na čtyři roky, po podaném odporu ji i ostatní obžalované loni v květnu zprostil viny. Letos v březnu rozsudek zrušil pražský městský soud. V červnu pak Obvodní soud pro Prahu 1 všechny obžalované zprostil viny, žalobce se znovu odvolal.

- Zpravodajci se u soudu hájili mimo jiné tím, že nešlo o sledování, ale o obranu proti sledování. Tudíž prý nebylo třeba žádat o povolení ministra obrany. Zpravodajci tvrdí, že měli za úkol zjistit, zda Nečasovu tehdejší manželku Radku nesleduje někdo jiný. Nečas pak u soudu tvrdil, že se na zpravodajce obrátil sám kvůli obavám o rodinu a Nagyová mu pouze zprostředkovávala komunikaci.

- Další z kauz, ve kterých figuruje Jana Nečasová, se týká možného úniku informací z Bezpečnostní informační služby z března 2012. Média o případu informovala teprve v březnu 2014, když kvůli němu policie obvinila čtyři lidi. Kromě bývalé ředitelky premiérova kabinetu a lobbisty Iva Rittiga to byli i jeho obchodní partner Tomáš Jindra (advokát a někdejší poradce ministra zemědělství) a právník David Michal z advokátní kanceláře MSB Legal. Případ byl veden kvůli souvislosti s kontrarozvědkou v režimu utajení.

- Vrchní státní zastupitelství v Olomouci podalo obžalobu v případu k Městskému soudu v Praze začátkem března 2015. Soud ale v květnu kauzu kvůli jejímu vedení v utajeném režimu vrátil žalobcům k došetření. Loni v listopadu rozhodnutí pražského městského soudu potvrdil Vrchní soud v Praze. Státní zástupci poté text upravili podle přání soudu, obvinění i právní kvalifikace ale zůstaly nezměněny. Obžaloba byla znovu podána začátkem letošího února, soud začal koncem května, kvůli onemocnění některých obžalovaných ale bylo projednávání několikrát odloženo, naposledy letos v listopadu.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (38.7 + 17.2) *

Zpět na přehled