Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 23. 1. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ÚOHS zvýšil svou aktivitu v kontrolách obchodních řetězců

ÚOHS zvýšil svou aktivitu v kontrolách obchodních řetězců

ÚOHS zvýšil svou aktivitu v kontrolách obchodních řetězců

23.5.2018 10:10, Zdroj: ČTK

Brno - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zvýšil svou aktivitu v kontrolách chování obchodních řetězců. Podle zákona o významné tržní síle loni zahájil šest správních řízení, což je nejvíce od doby, kdy má tuto kompetenci na starosti. Vyplývá to z výroční zprávy úřadu za loňský rok.

Úřad rovněž vydal čtyři nová rozhodnutí, což je také nejvíce za posledních sedm let. Výse pokut za dosud nepravomocná rozhodnutí dosáhla 190 milionů korun.

Hlavní část z toho ale tvoří jediný případ, kterým je sankce pro Globus ve výši 183 milionů korun. Je za chování obchodního řetězce vůči některým dodavatelům potravin. Museli přistoupit do účetního systému Markant, který jinak nepotřebovali.

Globus podle úřadu v období od 6. března 2016 do 30. června 2017 podmiňoval vzájemnou obchodní spolupráci s dodavateli uzavřením úplatné smlouvy a zapojením se do tzv. systému Markant. "V tomto systému byly dodavatelům poskytovány služby účetního charakteru, které by ale dodavatelé z vlastní iniciativy nepoptávali. Pokud by dodavatelé na účast v systému nepřistoupili, hrozilo jim ze strany společnosti Globus jednostranné ukončení spolupráce," uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj. Nátlak na hrazení některých poplatků za účast v tomto systému úřad označil za uplatňování zákonem zakázaného zalistovacího poplatku, tedy poplatku za přijetí potravin do prodeje.

Sedmimilionovou pokutu loni dostal i obchodní řetězec Hruška. Firma ve lhůtě neinformovala úřad, jak plní závazky, které jí ÚOHS uložil na základě zákona o významné tržní síle. Firma dostala povinnost změnit smlouvy, které omezovaly dodavatele.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (19.3 + 13.8) *

Zpět na přehled