Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 18. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ÚOHS zrušil zakázku na systém pro výplatu dávek, uložil i pokuty

ÚOHS zrušil zakázku na systém pro výplatu dávek, uložil i pokuty

ÚOHS zrušil zakázku na systém pro výplatu dávek, uložil i pokuty

25.2.2013 15:45, Zdroj: ČTK

Brno - Antimonopolní úřad zrušil zakázku na systém výplaty sociálních dávek. V příslušném tendru byly chyby. Rozhodnutí zatím nenabylo právní moci. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil zákaz plnění dvou smluvních dodatků, které s výplatou dávek souvisejí, řekl dnes ČTK předseda úřadu Petr Rafaj.

Ministerstvo práce a sociálních věcí a ministerstvo vnitra mají každé zaplatit pokutu půl milionu korun. Proti rozhodnutí se mohou do 15 dnů odvolat k předsedovi ÚOHS Petru Rafajovi. Jeho případné rozhodnutí bude pravomocné v okamžiku doručení účastníkům řízení. Pět měsíců od chvíle, kdy rozhodnutí nabude právní moci, začne platit zákaz plnění dodatků. Pravomocné verdikty ÚOHS může ještě přezkoumat Krajský soud v Brně.

Ministerstvo práce pod někdejším vedením Jaromíra Drábka (TOP 09) na nový systém neorganizovalo tendr, ale připojilo se k rámcové smlouvě s firmou Fujitsu Technology Solutions. Česko ji má od roku 2008, uzavřelo ji ministerstvo vnitra jako centrální zadavatel.

"Uzavřením dodatků překročila ministerstva rozsah předmětu plnění, jak byl vymezen v původní rámcové smlouvě. Ministerstva měla zadat plnění služeb na základě smluv, které by byly uzavřeny na základě výsledků řádného zadávacího řízení. Jejich postup tak mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky," uvedl Rafaj.

Drábek dosud postup MPSV hájil. Před časem ČTK řekl, že je přesvědčen o tom, že jeho úřad postupoval v rámci právních předpisů tak, jak měl. Uváděl také, že se na informatice změnou dodavatelů výrazně ušetří. Bývalý ministr vnitra Ivan Langer (ODS) naopak uvedl, že je to jako pořídit na rámcovou smlouvu na nákup kalkulaček raketoplán a pár družic.

ÚOHS posuzoval zatím pouze dva dodatky, další čtyři má ještě na stole. Případem se zabýval na základě podnětu společnosti Student Agency. Na tendr si stěžovala i KDU-ČSL.

Tendr hraje roli v policejním obvinění odvolaného náměstka MPSV Vladimíra Šišky. Kriminalisté Šišku spolu s ředitelem odboru informatiky Milanem Hojerem viní z podplácení, firmě OKsystem prý nabídli přidělení jiné, nejméně stomilionové zakázky právě za stažení stížnosti u antimonopolního úřadu.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (40.9 + 21.2) *

Zpět na přehled