Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ÚOHS zrušil Národnímu muzeu stomilionový tendr na rekonstrukci

ÚOHS zrušil Národnímu muzeu stomilionový tendr na rekonstrukci

ÚOHS zrušil Národnímu muzeu stomilionový tendr na rekonstrukci

27.11.2012 14:05, Zdroj: ČTK

Brno - Národní muzeum (NM) chybovalo ve zhruba stomilionovém tendru na částečnou rekonstrukci bývalé budovy Federálního shromáždění. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zadávací řízení zrušil. Rozhodnutí je pravomocné, muzeum se proti němu neodvolalo. ČTK to zjistila z webu ÚOHS. Náměstek ředitele Národního muzea pro investiční rozvoj Milan Plaček ČTK řekl, že výběrové řízení bude zhruba do měsíce zadáno znovu.

"Na základě tohoto rozhodnutí teď upravíme zadávací dokumentaci po projektové stránce v duchu prováděcích vyhlášek, které nabyly účinnosti letos v září. Ve spolupráci s novým administrátorem jsme připravili rozhodnutí o ukončení výběrového řízení. Současně uděláme do věstníku veřejných zakázek oznámení, že řízení bude znovu vypsáno," řekl Plaček.

Národní muzeum zakázku s předpokládanou hodnotou 96 milionů korun vypsalo loni v prosinci. Do tendru se přihlásilo devět firem. Muzeum podle ÚOHS chybovalo například tím, že v zadávací dokumentaci prodloužilo dobu trvání zakázky z 15 na 22 měsíců a tuto dobu neuveřejnilo v informačním systému veřejných zakázek. Další chyby byly v požadavcích na zpracování nabídky, které nebyly vymezeny transparentně. Porušena byla i zásada rovného zacházení. Zadavatel vyloučil čtyři firmy, aniž si oproti jiným čtyřem uchazečům vyžádal vysvětlení jejich nabídek.

Podle Plačka je rekonstrukce nové muzejní budovy nutná už proto, že předchozí uživatelé měli objekt k jiným účelům. "Potřeby muzea jsou však jiné, musíme upravit stavebně-technickou legislativu celé budovy. Chybí například evakuační výtah, musíme vyřešit únikové prostory a další bezpečnostní technologie," dodal náměstek.

ÚOHS se případem začal zabývat v dubnu na základě společného podání firem CGM Czech a.s. a MARHOLD a.s.

NM převzalo bývalý objekt Federálního shromáždění, který sloužil i jako sídlo Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda, v červnu 2009 kvůli rekonstrukci své historické budovy. Ta byla uzavřena v červenci 2011. Objekt byl předán muzeu na základě usnesení vlády a má muzeu sloužit i po generální opravě. Zvýší výstavní kapacitu o více než 3000 metrů čtverečních, rozšíří služby o restauraci, muzejní obchod a konferenční a multimediální sál s kapacitou téměř 500 lidí. Od loňska poskytuje prostor k veškeré prezentační aktivitě.

Oba objekty propojí do jednoho celku podzemní tunel, s jehož budováním se začne v první etapě rekonstrukce. Vznikne muzejně-kulturní komplex, provázaný technicky a provozně, o výstavní ploše 11.000 metrů čtverečních.

Historická budova je v havarijním stavu, od postavení v roce 1891 nebyla celkově rekonstruována. Prodělala jen tři opravy většího rozsahu, vyvolané vnějšími vlivy. Na konci 2. světové války ji zasáhla letecká bomba, v srpnu 1968 poškodily průčelí kulky ze samopalů vojsk Varšavské smlouvy a v 70. letech narušily statiku severovýchodního křídla odstřely při budování trasy metra.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (12.2 + 19.5) *

Zpět na přehled