Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ÚOHS zkoumá znovu tendry v souvislosti se superlaserem

ÚOHS zkoumá znovu tendry v souvislosti se superlaserem

ÚOHS zkoumá znovu tendry v souvislosti se superlaserem

21.8.2012 13:58, Zdroj: ČTK

Brno - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) začal znovu zkoumat dvě části zakázky na právní a poradenské služby vypsané v souvislosti s projektem evropského superlaseru ELI, které zadával Fyzikální ústav akademie věd. Odvolali se k němu dva uchazeči. ČTK to řekl předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Zakázkami se ÚOHS zabývá už podruhé. V únoru ÚOHS dospěl k závěru, že ve výběrovém řízení byly chyby a zadavatel postupoval netransparentně, když neuvedl dostatečný popis způsobu hodnocení nabídek s transparentním odůvodněním. Postup fyzikálního ústavu mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky, proto úřad výběr vítězů zrušil.

Nyní jedna z firem napadá zrušení části zakázky, druhá jiný postup zadavatele ve zhruba dvacetimilionovém tendru. ÚOHS naopak zastavil správní řízení ohledně zakázky na přípravné práce související se stavbou. Sdružení brněnských firem Unistav a VHS Brno vzalo svůj návrh na zkoumání zakázky zpět.

Špičkové vědecké centrum má vyrůst v Dolních Břežanech u Prahy. Náklady na stavbu mají dosáhnout téměř sedmi miliard korun a jsou hrazeny z evropských fondů. Pracoviště má do budoucna přilákat experty z celého světa a zastavit takzvaný odliv českých mozků.

Hlavními přínosy superlaseru ELI bude výzkum léčby rakoviny, lékařského zobrazování a diagnostiky, laser bude také nástrojem pro vývoj a testování nových materiálů či pro nakládání s radioaktivním odpadem. Jeho výkon by měl být až stokrát větší, než jaký mají nynější největší podobná zařízení. Roční provoz superlaseru ELI má stát až 500 milionů korun.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (12.7 + 31.7) *

Zpět na přehled