Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ÚOHS zastavil jedno z řízení ohledně rekonstrukce muzea

ÚOHS zastavil jedno z řízení ohledně rekonstrukce muzea

ÚOHS zastavil jedno z řízení ohledně rekonstrukce muzea

20.2.2015 15:02, Zdroj: ČTK

Brno - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dnes zastavil jedno ze dvou správních řízení, které vedl ohledně miliardové rekonstrukce Národního muzea v Praze. Další chce dokončit v nejbližších dnech. ČTK to dnes řekl předseda ÚOHS Petr Rafaj. Zakázka zatím stojí a nabrala výrazné zpoždění.

ÚOHS zastavil řízení, které vedl na základě návrhu firem Hochtief a Geosan Group. Firmy vzaly svoje podání zpět. ÚOHS zkoumal, zda firmy Metrostav, Průmstav, IMOS, Skanska a Strabag v přihláškách neuvedly špatné reference. Firmám hrozila pokuta a zároveň zákaz účastnit se veřejných tendrů na tři roky.

Firmy Hochtief a Geosan Group svůj návrh stáhly poté, co ÚOHS provedl po právní stránce komplikované posouzení stížnosti. "Po několikaměsíčním správním řízení byl návrh vzat zpět ve chvíli, kdy již bylo připraveno k vydání rozhodnutí ve věci. Došlo tak ke zcela zbytečnému vynaložení nezanedbatelných veřejných prostředků i lidských zdrojů na správní řízení a současně k dalšímu zdržení zadávacího řízení," uvedl Rafaj.

Úřad teď vede další řízení, důvodem je podání od Strabagu. Toto řízení bylo dosud přerušeno, a to až do nabytí právní moci rozhodnutí v předchozím řízení. Platí ale předběžné opatření, které muzeu brání podepsat smlouvu s vítězem tendru. "Rozhodnutí bude nicméně vydáno v nejbližších dnech," uvedl Rafaj.

Objekt muzea je od července 2011 prázdný, opravy však dosud nezačaly. Hrozí to, že se nepodaří dodržet ani nejzazší termín znovuotevření, tedy rok 2018, kdy muzeum oslaví 200 let existence.

Přitom vítěz veřejné zakázky na rekonstrukci - Sdružení M-P-I Národní muzeum, jehož účastníky jsou Metrostav, Průmstav a IMOS Brno, je znám už od poloviny října 2014. Jeho nabídkovou cenu 1,352 miliardy korun bez DPH vyhodnotila výběrová komise jako nejvýhodnější. Podle harmonogramu měl vítěz tendru začít pracovat už loni, doba stavby je odhadnuta na 42 měsíců.

Projekt rekonstrukce Národního muzea počítá vedle nových expozic i s odpočinkovými místy a prostory pro práci se školními výpravami. Budova bude bezbariérová. Z vestibulu sejdou návštěvníci do vybudovaného zázemí v suterénu, tvořeného šatnami a sociálním zařízením. V přízemí jim bude k dispozici v levém zastřešeném nádvoří muzejní kavárna, obchod a dětský koutek. Zastřešená dvorana po pravé straně nabídne stálou expozici se zavěšenými velkorozměrovými exponáty. V přízemí budou krátkodobé výstavy v pěti výstavních sálech a obnovené přednáškové sály.

Pantheon v prvním patře bude i nadále připomínat významné muže a ženy české vědy, společenského života a umění. Ve zbývajících sálech naleznou návštěvníci první část nové stálé expozice a ve druhém patře interaktivní centrum pro studenty a mládež. Na závěr prohlídky vystoupají do kopule, odkud uvidí panorama historického centra Prahy a Pražského hradu. Výtahy do druhého suterénu je zavedou ke spojovací chodbě s novou budovou, kde naleznou další stálé expozice, výstavy a prostory ke koncertům.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (29.0 + 12.5) *

Zpět na přehled