Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ÚOHS zamítl stížnost ČD proti tendru ministerstva dopravy

ÚOHS zamítl stížnost ČD proti tendru ministerstva dopravy

ÚOHS zamítl stížnost ČD proti tendru ministerstva dopravy

14.1.2013 12:02, Zdroj: ČTK

Brno/Praha - V nabídkovém řízení ministerstva dopravy na státem dotovaný provoz na železniční trati Ostrava - Krnov - Olomouc chyby nebyly. Rozhodl o tom Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který zamítl podnět Českých drah. ČTK to řekl předseda ÚOHS Petr Rafaj. České dráhy s verdiktem úřadu nesouhlasí a odvolají se, řekl mluvčí ČD Radek Joklík.

"Úřad posuzoval, zda ministerstvo dopravy postupovalo v uvedeném nabídkovém řízení v souladu se zákonem o veřejných službách v přepravě cestujících a neshledal důvody pro uložení nápravného opatření," uvedl Rafaj. Rozhodnutí úřadu není zatím pravomocné a ČD mohou podat rozklad.

České dráhy napadaly postup ministerstva při zveřejňování nabídkového řízení i celou řadu podmínek tohoto řízení, především z důvodů údajné diskriminace celostátního železničního dopravce. Žádný z argumentů ÚOHS ale neshledal oprávněným.

Verdikt antimonopolního úřadu je důležitý také pro ministerstvo dopravy, které tendr na nového dopravce vypsalo jako pilotní projekt další liberalizace tuzemských železnic. Během prověřování antimonopolním úřadem totiž nesmělo s vítězem výběrového řízení podepsat smlouvu na provozování osobní dopravy. Do konce měsíce by se tak podle Zdeňka Neusara z tiskového odboru ministerstva měla opět sejít výběrová komise, která vybírá mezi nabídkami společností Arriva a RegioJet. Stěžovatel, České dráhy, se nakonec výběrového řízení na trať mezi Ostravou a Olomoucí přes Krnov nezúčastnil.

Podle názoru ČD se ÚOHS nevypořádal s připomínkami a údajně neuchopil podstatu síťového charakteru dopravy. "České dráhy jsou přesvědčeny, že věcně správné rozhodnutí ÚOHS je do značné míry závislé na výkladu práva EU, k němuž zatím nedošlo. Vzhledem k tomu, že předmětné nabídkové řízení je pro liberalizaci trhu základní a nemá zatím v našem právu obdobu, je nutno jednoznačněji přistoupit k ozřejmění rovných podmínek trhu, možných deformací trhu a síťového charakteru dopravy," uvedl Joklík.

Rozhodnutí ÚOHS přivítal soukromý dopravce RegioJet. Podle mluvčího firmy Aleše Ondrůje je soutěž na rychlíky z Olomouce do Ostravy prvním výběrovým řízením. "Jeho průběh a výsledek je klíčový pro další soutěžení rychlíkové i regionální dopravy na ostatních tratích v České republice," uvedl Ondrůj. Podle firmy je soutěžení veřejné dopravy jedinou cestou, jak zajistit férové a transparentní přidělení dotací na tuto veřejnou službu.

V minulosti tendr kritizovala i společnost Abellio nebo Odborové sdružení sdružení železničářů (OSŽ). Řízení na návrh firmy Abellio ÚOHS už zastavil.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (46.1 + 2.0) *

Zpět na přehled