Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ÚOHS zahájil správní řízení s Českými drahami

ÚOHS zahájil správní řízení s Českými drahami

ÚOHS zahájil správní řízení s Českými drahami

1.2.2012 16:05, Zdroj: ČTK

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájil správní řízení s Českými drahami. Podezřívá firmu z porušení zákona o hospodářské soutěži, řekl dnes ČTK mluvčí ÚOHS Kristián Chalupa. Řízení se týká cenové politiky firmy na trase Praha-Ostrava, kde od loňska jezdí vlaky konkurenčního RegioJetu. Podle informací ČTK ÚOHS firmu podezřívá z možného zneužití dominantního postavení.

České dráhy popírají, že by se dopustily nějakého protiprávního jednání a jsou připravené prokázat, že snížením cen nezneužily dominantní postavení na trhu. "ČD Promo Praha - Ostrava není ojedinělou nabídkou, tyto akce již pořádal dopravce například na trati Praha - Brno loni na jaře, Praha - Hradec Králové loni v létě a na řadě dalších tratí po celé republice," uvedl mluvčí dopravce Radek Joklík.

RegioJet začal na trati jezdit loni v září. České dráhy tři dny po zahájení provozu RegioJetu koncem září nabídly zvýhodněné jízdné na tratích mezi Prahou a Brnem, Zlínem, Ostravou a Hradcem Králové.

Majitel RegioJetu podnikatel Radim Jančura poté prohlásil, že jeho firma může kvůli cenové politice Českých drah zkrachovat. ÚOHS v říjnu oznámil, že zahajuje šetření případu. Nyní zahájil i správní řízení. Předseda ÚOHS Petr Rafaj dnes ČTK řekl, že se antimonopolní úřad zabývá možným uplatňování podnákladových cen. Správní řízení zahájil v lednu. "V sídle Českých drah jsme byli na jednodenní neohlášené kontrole, při které jsme zajišťovali podklady," uvedl Rafaj. Zdůraznil, že se úřad případem začal zabývat právě na návrh RegioJetu.

Podle RegioJetu dominant nesmí dlouhodobě nabízet své služby za podnákladové ceny, aby neblokoval vstupu nových soutěžitelů na trh. Uvedla to právní zástupkyně společnosti Markéta Peňázová. Podle ní České dráhy používají nepřípustné křížové financování, při němž mohou na určité období snížit ceny pod své náklady. Vzniklou ztrátu potom financují z jiných provozů a ceny opět navýší poté, co se jim podaří z trhu vytlačit konkurenci. "Kroky Českých drah vůči RegioJetu jsou čítankovým příkladem zneužívání dominantního postavení, proto vítám zásah ze strany ÚOHS," dodala Peňázová.

Projekt RegioJetu podle Jančury počítal s tím, že s cenami srovnatelnými s nabídkou drah přilákají lepším servisem více cestujících a obsazenost bude dosahovat ziskové hranice devadesáti procent.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (34.2 + 18.4) *

Zpět na přehled