Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ÚOHS zahájil dvě nová správní řízení s obchodními řetězci

ÚOHS zahájil dvě nová správní řízení s obchodními řetězci

ÚOHS zahájil dvě nová správní řízení s obchodními řetězci

5.4.2017 14:08, Zdroj: ČTK

Brno - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájil dvě nová správní řízení s obchodními řetězci kvůli možnému zneužití významné tržní síly. Dnes to uvedl v tiskové zprávě. Řetězcům, jejichž jména neuvedl, hrozí milionové pokuty. ÚOHS byl v minulosti kritizován v této oblasti za nečinnost.

"První ze zahájených správních řízení je vedeno s nákupní aliancí významné nadnárodní společnosti, která v České republice působí prostřednictvím dvou obchodních řetězců," uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj. Úřad podle něj vyšetřuje podezření, že nákupní aliance sjednávala nebo získávala platby či jiné plnění, za které nebylo poskytnuto protiplnění. Zároveň tato nákupní aliance požadovala od svých dodavatelů platby za přijetí jejich zboží do prodeje.

Účastníkem druhého správního řízení je menší řetězec, který podle prvotních zjištění nerespektoval zákon a neuzavíral smlouvy s dodavateli písemně a dále nesjednal povinnou náležitost smlouvy požadovanou zákonem o významné tržní síle.

ÚOHS koncem března avizoval, že chce zahájit několik správních řízení s obchodními řetězci. Přivítá i víc konkrétních podnětů od jejich dodavatelů. Za nečinnost v této oblasti je často kritizován, zejména Agrární komorou.

Nový zákon o významné tržní síle nabyl účinnosti loni na začátku března. Zákon mimo jiné vyžaduje dodržování 30denní doby splatnosti faktur mezi odběratelem a dodavatelem. Znemožňuje přenášet na dodavatele obchodní rizika a náklady obchodního řetězce, například ve formě špatného naplánování objemu potravin pro propagační akci.

Většina dodavatelů v loňském průzkumu ministerstva zemědělství uvedla, že situace se po začátku účinnosti zákona o významné tržní síle nezměnila. Osm procent si myslí, že zhoršila vyjednávací pozici u dodavatelů, 11 procent respondentů má dojem, že ji zlepšila. Podle 79 procent dodavatelů maloobchodní řetězce zneužívají své dominantní postavení na trhu.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (9.0 + 24.8) *

Zpět na přehled