Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 24. 4. 2018

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ÚOHS zahájil další dvě řízení s obchodními řetězci

ÚOHS zahájil další dvě řízení s obchodními řetězci

ÚOHS zahájil další dvě řízení s obchodními řetězci

13.4.2017 10:51, Zdroj: ČTK

Brno - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájil další dvě nová správní řízení s obchodními řetězci kvůli možnému zneužití významné tržní síly. Dnes to uvedl v tiskové zprávě. Řetězcům, jejichž jména neuvedl, hrozí milionové pokuty. ÚOHS byl v minulosti kritizován v této oblasti za nečinnost. V dubnu zahájil už čtyři nová řízení, o dvou informoval v minulém týdnu.

"Obchodní řetězce se měly dopouštět nezákonného postupu tím, že se svými dodavateli sjednávaly nebo získávaly platby či jiné plnění, za které nebylo poskytnuto protiplnění, nebo požadovaly od svých dodavatelů platby za přijetí jejich zboží do prodeje," uvedl dnes k novým případům předseda úřadu Petr Rafaj.

V minulém týdnu ÚOHS zahájil navíc řízení s nákupní aliancí významné nadnárodní společnosti, která v České republice působí prostřednictvím dvou obchodních řetězců. Údajně sjednávala nebo získávala platby či jiné plnění, za které nebylo poskytnuto protiplnění. Zároveň tato nákupní aliance požadovala od dodavatelů platby za přijetí jejich zboží do prodeje.

Účastníkem dalšího řízení je menší řetězec, který podle prvotních zjištění nerespektoval zákon a neuzavíral smlouvy s dodavateli písemně a nesjednal povinnou náležitost smlouvy požadovanou zákonem o významné tržní síle.

ÚOHS koncem března avizoval, že chce zahájit několik správních řízení s obchodními řetězci. Přivítá i víc konkrétních podnětů od jejich dodavatelů. Za nečinnost v této oblasti je často kritizován, zejména Agrární komorou.

Nový zákon o významné tržní síle nabyl účinnosti loni na začátku března. Zákon mimo jiné vyžaduje dodržování třicetidenní doby splatnosti faktur mezi odběratelem a dodavatelem. Znemožňuje přenášet na dodavatele obchodní rizika a náklady obchodního řetězce, například ve formě špatného naplánování objemu potravin pro propagační akci.

Většina dodavatelů v loňském průzkumu ministerstva zemědělství uvedla, že situace se po začátku účinnosti zákona o významné tržní síle nezměnila. Osm procent si myslí, že zhoršila vyjednávací pozici u dodavatelů, 11 procent respondentů má dojem, že ji zlepšila. Podle 79 procent dodavatelů maloobchodní řetězce zneužívají své dominantní postavení na trhu.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (2.7 + 46.5) *

Zpět na přehled