Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ÚOHS začne znovu rozhodovat o výši pokuty Zlínu za sérii zakázek

ÚOHS začne znovu rozhodovat o výši pokuty Zlínu za sérii zakázek

ÚOHS začne znovu rozhodovat o výši pokuty Zlínu za sérii zakázek

8.4.2010 15:18, Zdroj: ČTK

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) začne znovu rozhodovat o výši pokuty pro město Zlín za pochybení u série veřejných zakázek v celkové hodnotě 421 milionů korun. Původně úřad udělil Zlínu rekordní pokutu tři miliony, tu ale Krajský soud v Brně zrušil. Soud nezpochybnil, že Zlín při zakázkách porušil zákon, ÚOHS ale podle nich špatně vypočítal výši pokuty. Nyní se antimonopolní úředníci začnou výší sankce zabývat znovu, zjistila ČTK ze stránek úřadu.

"V řízení o rozkladu jsem přistoupil ke zrušení napadeného rozhodnutí a vrátil jsem věc úřadu k novému projednání. V dalším řízení se úřad bude řídit právními závěry rozsudku Krajského soudu v Brně," uvedl v aktuálním rozhodnutí šéf ÚOHS Petr Rafaj.

Mluvčí zlínské radnice Marie Masaříková dnes ČTK řekla, že radnice věří tomu, že ÚOHS výrazně sníží původně uloženou třímilionovou pokutu. "Město Zlín již od počátku sporu zdůrazňuje, že zákon v době, kdy veřejné zakázky probíhaly, neukládal povinnost přítomnosti notáře u losování. To potvrdil svým rozsudkem také Krajský soud v Brně," podotkla mluvčí.

Pokuta byla nejvyšší, jakou kdy ÚOHS dal městu či obci a jedna z nejvyšších za veřejné zakázky vůbec. Proti třímilionové pokutě se Zlín odvolal k tehdejšímu předsedovi úřadu Martinu Pecinovi už v roce 2007. Pecina ale podaný rozklad zamítl. Zlín se poté obrátil na brněnský krajský soud, který mu předloni v prosinci vyhověl.

ÚOHS se ale proti rozsudku bránil u Nejvyššího správního soudu, který naopak verdikt krajského soudu zrušil a vrátil mu jej zpět k jednání. Letos v lednu brněnští krajští soudci rozhodli znovu a pokutu znovu zrušili. Věc pak vrátili předsedovi k novému rozhodnutí o odvolání Zlína, což nyní Rafaj učinil.

Soudy úřadu vytkly, že při rozhodování o výši pokuty vycházel z prostého součtu hodnot všech dotyčných zakázek. Podle soudů ale měl ÚOHS vycházet při výši pokuty pouze z největší zakázky ze všech a ty ostatní pouze zohlednit. "Při novém rozhodování tedy musí úřad při stanovení horní hranice pokuty vypočítat z ceny zakázky, která byla nejvyšší," podotkl mimo jiné Rafaj.

Město dostalo pokutu před třemi lety za balík veřejných zakázek za dobu tří let. Největší z nich se týkala rekonstrukce školy, stavby domu s pečovatelskou službou a výstavby zoologické zahrady Lešná.

Město například v několika případech vybíralo firmy losováním, nepřizvalo k tomu notáře a byli přítomni pouze zástupci Zlína. Takový způsob losování ale podle soudů není transparentní. Zadavatel zakázky může k losování přistoupit, musí jej ale provést transparentně, za což se losování za "zavřenými" dveřmi podle soudu považovat nedá.

Zlín patří v posledních letech mezi často pokutovaná města kvůli zakázkám. Dřívější předseda úřadu Pecina například loni v dubnu potvrdil Zlínu pokutu 300.000 korun za chybnou zakázku v hodnotě asi 45 milionů korun. Magistrát v roce 2006, ještě za předchozího vedení, vybíral dodavatele služeb v oblasti informačních a komunikačních technologií.

Za netransparentní způsob losování při veřejné zakázce dostal v roce 2007 pokutu půl milionu korun i karlovarský magistrát. Oprávněnost i výši sankce letos v lednu potvrdil i Krajský soud v Brně. Karlovy Vary chtěly losováním omezit počet zájemců o zakázku na pět, při mediálně známé "karlovarské losovačce" ale losující muž vytáhl první tří lístky během pár sekund, čtvrtého a pátého vždy až po půl minutě.

Jiná média

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (19.3 + 14.5) *

Zpět na přehled