Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ÚOHS začal prošetřovat čtyřmiliardový tendr SŽDC

ÚOHS začal prošetřovat čtyřmiliardový tendr SŽDC

ÚOHS začal prošetřovat čtyřmiliardový tendr SŽDC

5.11.2012 14:09, Zdroj: ČTK

Brno - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) začal prošetřovat čtyřmiliardový tendr Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) na modernizaci železniční tratě mezi Plzní a Rokycany. Zahájil správní řízení na návrh Skansky. Námitky proti postupu zadavatele podala koncem minulého týdne i brněnská OHL ŽS. ČTK to dnes řekl bez bližších podrobností předseda ÚOHS Petr Rafaj.


Skanska proti postupu SŽDC v minulosti už protestovala. Vítězný Metrostav podle ní nedodržel zadávací dokumentaci. Zakázku získal Metrostav ve spolupráci s firmou Subterra za 3,97 miliardy korun. Skanska nabízela cenu o 750 milionů vyšší.

Podle Skansky zvolil Metrostav jiný způsob hloubení tunelu, který neodpovídá zadávací dokumentaci. SŽDC ale s tímto argumentem nesouhlasí. "Od samého počátku zadávací řízení připouštělo variantní řešení," řekl polovině října deníku E15 náměstek ředitele SŽDC Petr Šlegr.

SŽDC zakázku označuje jako zakázku desetiletí. Hodnotu stavby zhruba 21 kilometrů dlouhého úseku původně odhadla na 7,5 miliardy korun. Stavba navazuje na úsek ze Zbirohu do Rokycan, který má být dokončený letos v říjnu a je součástí III. tranzitního koridoru mezi Prahou a Chebem. Kromě těchto úseků zbývá k plnému dokončení trati ještě modernizovat úsek z Prahy do Černošic a dokončit průjezd Plzní, na němž se pracuje od března.

Po modernizaci celé trati budou moci vlaky jezdit rychlostí až 130 kilometrů za hodinu, vlaky s naklápěcími skříněmi ještě o 30 kilometrů za hodinu rychleji. Spojení Praha - Plzeň se po dokončení zkrátí ze 104 na 70 minut. Celkové náklady na modernizaci více než dvousetkilometrové trati Praha - Plzeň přesahují 30 miliard korun. Většinu nákladů má pokrýt EU z Operačního programu doprava.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (28.0 + 6.3) *

Zpět na přehled