Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ÚOHS začal dávat zadavatelům pokuty i za formální chyby

ÚOHS začal dávat zadavatelům pokuty i za formální chyby

ÚOHS začal dávat zadavatelům pokuty i za formální chyby

30.9.2011 11:24, Zdroj: ČTK

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) začal dávat obcím, městům a dalším zadavatelům pokuty i za méně závažná - formální pochybení. Využívá k tomu ustanovení zákona, které začalo platit loni. Pokuty budou zadavatelé platit například za pozdní vyřizování námitek uchazečů, řekl ČTK předseda ÚOHS Petr Rafaj.

"V minulosti jsme se v mnoha případech setkávali s tím, že zadavatelé přistupovali k vyřizování námitek liknavě a úřad přitom neměl žádný nástroj, jak tomuto jednání zabránit," uvedl Rafaj s tím, že pokuty za tyto delikty mohou teoreticky dosahovat až částky deset milionů korun.

Reálně však úřad dává sankce v řádu desítek tisíc. Například Liberecký kraj má zaplatit 40.000 korun za chyby v tendru na rekonstrukci silnice z Malé Skály do Frýdštejna. Nedodržel desetidenní lhůtu pro odeslání písemného rozhodnutí o námitkách, které v tendru podala společnost Eurovia CS.

Podle Rafaje mají tyto pokuty preventivní funkci. Přísnější chce být ÚOHS i u závažnějších deliktů. Ty byly často stíhány pouze sankcemi v řádu desítek tisíc. ÚOHS chce být do budoucna přísnější. Letos už uložil i několik milionových pokut. Nedávno například Rafaj potvrdil Praze pokutu 1,1 milionu korun za chyby v tendru na zajištění provozu metropolitní sítě. Více než šest milionů měl zaplatit Liberec za chyby v zakázkách souvisejících s mistrovstvím světa v klasickém lyžování. Město se ale odvolalo.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (20.6 + 20.6) *

Zpět na přehled