Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ÚOHS za porušení soutěže uložil sankce 12 mil. Kč, další chystá

ÚOHS za porušení soutěže uložil sankce 12 mil. Kč, další chystá

ÚOHS za porušení soutěže uložil sankce 12 mil. Kč, další chystá

15.11.2017 11:46, Zdroj: ČTK

Brno - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) letos za porušení soutěžních pravidel uložil pokuty v souhrnné výši 11,8 milionu korun. Je to jedno z nejnižších čísel v posledních letech, například loni sankce překročily 466 milionů korun. Vyplývá to z informací, které dnes zazněly na Svatomartinské konferenci ÚOHS v Brně.

Statistiky výše pokut často ovlivňují velké případy kartelů, které se táhnou několik let. Číslo za letošek není také konečné a do konce roku se ještě změní, řekl dnes místopředseda ÚOHS Hynek Brom.

"Část rozhodnutí připravujeme v prosinci na vydání, statistiky se budou ještě zásadním způsobem měnit," uvedl Brom. Podle něj úřad vydá v oblasti kartelů letos nakonec kolem deseti rozhodnutí, loni jich bylo 13. V oblasti zneužití dominance vydal zatím jedno rozhodnutí, loni za celý rok tři.

"V oblasti kartelů se nám v posledních čtyřech letech daří mít progresivní nárůst v počtu zahájených správních řízení. Jsem rád, že jsme schopni relativně rychle a efektivně zasahovat," uvedl Brom.

Počet případů, které ÚOHS letos nově otevřel, je stabilní. Zahájil 11 nových případů, které se týkají kartelů, což je o jeden víc než loni. Nová řízení stíhající chování takzvaných dominantů na trhu jsou tři tak jako loni. K tomu ÚOHS začal tři sektorová šetření, což v minulosti často nedělal.

ÚOHS také dál otvírá případy chování orgánů veřejné správy. V podobných případech zkoumá například vztah různých vyhlášek měst a obcí k soutěži. Celkem zatím zahájil pět správních řízení, z toho dvě v letošním roce. Také zde ale počet případů podle Broma ještě do konce roku naroste.

Prioritou do budoucna podle něj zůstávají kartely ve veřejných zakázkách. Připomněl, že veřejnými tendry ročně proteče v Česku 650 miliard ročně. "Je to kruciální otázka, proto ta pozornost ve vztahu ke kartelovému jednání," objasnil Brom. Podle něj se úřadu v 70 procentech případů daří ukončovat řízení na prvním stupni, tedy tím, že firmy jednání přiznají. Ve velkých případech ale ÚOHS mívá problémy u soudů. Letos v první polovině roku Krajský soud v Brně zrušil pokutu 1,66 miliardy korun za stavební kartel. Případ jde ale k Nejvyššímu správnímu soudu, kam se ÚOHS odvolává poměrně často.

Výzvou pro ÚOHS jsou do budoucna podle předsedy ÚOHS Petra Rafaje digitální trhy a informační technologie. "Je to problém, který je nutno řešit pokud možno hned," uvedl dnes při zahájení konference Rafaj. Podle informací ČTK ÚOHS vyšetřuje například společnost Booking.com, která provádí rezervace hotelového ubytování.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (42.8 + 6.3) *

Zpět na přehled