Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ÚOHS: Vyloučení Arevy z temelínského tendru bylo v pořádku

ÚOHS: Vyloučení Arevy z temelínského tendru bylo v pořádku

ÚOHS: Vyloučení Arevy z temelínského tendru bylo v pořádku

25.2.2013 20:06, Zdroj: ČTK

Brno/Praha - Vyloučení francouzské společnosti Areva v tendru ČEZ na dostavbu jaderné elektrárny Temelín bylo v pořádku. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zastavil správní řízení. ČTK to dnes řekl předseda úřadu Petr Rafaj. Rozhodnutí zatím není pravomocné a Areva oznámila, že se proti rozhodnutí odvolá. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž uvedl, že společnost neočekávala jiné rozhodnutí ÚOHS. Podle informací ČTK ale zatím stále ČEZ nemůže s vítězem tendru uzavřít smlouvu.

"Úřad v rámci správního řízení neshledal, že by zadavatel postupoval v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách, když společnost vyloučil ze zadávacího řízení. Nebyly tedy zjištěny důvody pro uložení nápravného opatření," uvedl Rafaj.

Areva oznámila, že se proti rozhodnutí ÚOHS odvolá. "Areva hodlá podat rozklad k předsedovi ÚOHS, a pokud to bude nutné, předložit následně celou záležitost českým soudům," uvedla společnost v prohlášení zaslaném večer ČTK. "Areva je odhodlána chránit své zájmy před všemi dostupnými instancemi," stojí dále v prohlášení.

"Řízení o odvolání může trvat opět zhruba dva měsíce. Poté budou přípustné opravné prostředky v rámci správního soudnictví, což obvykle představuje nejméně dalších šest měsíců," komentoval dnešní rozhodnutí antimonopolního úřadu Miroslav Hájek z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners. "Pravděpodobnost, že v rámci řízení o rozkladu předseda ÚOHS změní rozhodnutí svého úřadu, je velmi malá," konstatoval rovněž.

I přes dnešní rozhodnutí ÚOHS nemůže ČEZ podepsat smlouvu na dostavbu Temelína, protože předběžné opatření, které úřad již dříve vydal, zatím nepozbylo platnosti, protože aktuální verdikt úřadu není pravomocný. ČEZ ale může pokračovat v posuzování nabídek japonsko-amerického Westinghousu a česko-ruského Konsorcia MIR.1200.

ČEZ vyřadil Arevu z tendru loni v říjnu s poukazem na závažná pochybení v předložené nabídce, podrobnosti ale ČEZ ani Areva nezveřejnily. "Vyřazení Arevy pro nás bylo nepříjemným překvapením, ale museli jsme postupovat v souladu se zákonem. Pro nás by byla lepší pozice, kdyby v tendru pokračovali všichni tři uchazeči," sdělil dnes ČTK mluvčí ČEZ Kříž.

Areva se proti rozhodnutí ČEZ odvolala k antimonopolnímu úřadu, ten ale verdikt dnes potvrdil. "Neočekávali jsme, že by ÚOHS mohl dojít k jinému závěru, protože jsme přesvědčeni o zákonnosti našeho postupu," reagoval Kříž.

Francouzská společnost ale nadále odmítá, že by se dopustila chyby. "Areva stále pevně věří, že její komplexní a detailní nabídka, která byla předána společnosti ČEZ v červenci 2012, je v souladu se zákonnými požadavky plynoucími z české legislativy, jakož i zadávacími kritérii," uvedla firma.

Definitivního vítěze tendru by česká energetická společnost chtěla znát do září. Do konce roku by pak chtěl ČEZ uzavřít smlouvu s vítěznou společností.

Vládní zmocněnec pro výstavbu Temelína Václav Bartuška v rozhovoru pro server Česká pozice ale zdůraznil, že v letošním roce by měla být podepsána jen předběžná smlouva s vítězem tendru, která umožní ČEZ začít jednat se Státním úřadem pro jadernou bezpečnost (SÚJB) o vydání licence pro elektrárnu. Teprve po získání stavebního povolení by pak podle Bartušky energetická společnost uzavřela závěrečnou smlouvu.

Vítěz tendru by měl v Temelíně vystavět třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny. Tím by se výkon Temelína více než zdvojnásobil ze současných 2000 megawattů. Hodnota zakázky se odhaduje na 200 až 300 miliard korun. Dostavba Temelína by měla být dokončena nejpozději v roce 2025.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (48.5 + 25.6) *

Zpět na přehled