Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 18. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ÚOHS vadí postup některých profesních komor včetně exekutorské

ÚOHS vadí postup některých profesních komor včetně exekutorské

ÚOHS vadí postup některých profesních komor včetně exekutorské

29.7.2013 10:55, Zdroj: ČTK

Brno - Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vadí postup některých profesních komor, jejichž chování může omezovat hospodářskou soutěž. ÚOHS kritizoval například chování Exekutorské komory České republiky a České komory architektů. ČTK to dnes řekl předseda úřadu Petr Rafaj. Komorám v krajním případě hrozí milionové pokuty.

ÚOHS se od jara letošního roku zabývá chováním exekutorské komory. Prošetřuje pravidla profesionální etiky a pravidla soutěže soudních exekutorů, které komora vydala v roce 2006. Pokud podle nich exekutor účtuje v rámci exekuční činnosti odměnu, která je nižší než cena, kterou stanovuje příslušná vyhláška, "dopouští se závažného porušení pravidel soutěže mezi exekutory". Tím by mohla být omezena soutěž v oblasti cen.

Podle Rafaje ale "každý poskytovatel služby disponuje oprávněním účtovat si nižší odměnu, než činí platná tarifní odměna stanovená některou z vyhlášek. Stejně tak je po vlastním uvážení oprávněn od požadování odměny zcela upustit".

Viceprezident Exekutorské komory ČR David Koncz s předsedou ÚOHS nesouhlasí. Podle něj výše odměny soudního exekutora jasně stanoví vyhláška ministerstva spravedlnosti a o nákladech exekuce rozhoduje soud. "Odměnu stanovenou právním předpisem soudní exekutor nemůže o své vůli snižovat či zvyšovat na základě dohody s účastníkem řízení. Tento prvek je při exekuční činnosti státem záměrně potlačen," upozornil Koncz.

Exekutor podle něj navíc není klasickým podnikatelem. "Postavení soudního exekutora je primárně veřejnoprávní, úkony soudního exekutora se považují za úkony soudu, postavení soudního exekutora ve vztahu k účastníkům řízení nelze přirovnat ke klasickému obchodnímu vztahu, ani postavení mezi soudními exekutory nelze přirovnat ke klasickému vztahu mezi podnikateli nabízejícími výrobky nebo služby," doplnil Koncz a dodal, že je komora připravena o tomto tématu s ÚOHS jednat.

Rafaj dnes kritizoval také metodické dokumenty na stránkách profesních komor, které odkazují na schémata a programy určené pro výpočet honorářů, například u České komory architektů. "Nepřípustné je vyjadřovat se k poměru ceny za službu architekta a celkové ceny stavební zakázky, resp. odvozovat odměnu architekta od následné ceny stavebního díla," uvedl Rafaj. Podle něj podnikatelům nic nebrání v tom, aby si účtovali i cenu nepokrývající náklady, případně od požadování odměny upustili úplně.

Komora architektů v minulosti kritizovala například tendr Vysokého učení technického v Brně na výběr projektanta nové budovy fakulty výtvarných umění. Podle ní byla neregulérní. Komoře mj. vadilo, že odměna pro projektanta byla nižší než procento až jedno a půl z ceny stavby.

ÚOHS chce nyní o jednání komor diskutovat s příslušnými ministerstvy a samotnými komorami. Pokud nedojde k nápravě, zahájí správní řízení.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (12.3 + 35.0) *

Zpět na přehled