Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ÚOHS uložil pokutu téměř sto milionů korun za kartel v odpadech ve veřejných zakázkách

ÚOHS uložil pokutu téměř sto milionů korun za kartel v odpadech ve veřejných zakázkách

ÚOHS uložil pokutu téměř sto milionů korun za kartel v odpadech ve veřejných zakázkách

19.12.2012 18:07, Zdroj: ČTK

Brno - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil pokutu téměř sto milionů korun za kartel v odpadovém hospodářství. Nejvyšší pokutu 41,7 milionu korun má zaplatit AVE CZ odpadové hospodářství s.r.o. Pokuty dostaly dál .A.S.A., spol. s r.o., van Gansewinkel a SITA CZ a.s. Firmy si podle ÚOHS rozdělovaly trh především prostřednictvím manipulace s výběrovými řízeními. Verdikt obsahující zákaz plnění protisoutěžních dohod i sankce je pravomocný, řekl dnes ČTK předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Společnosti se proti verdiktu ÚOHS nebudou bránit u soudu a pokuty zaplatí. "Považujeme za nutné zdůraznit, že nešlo o systémové pochybení, ale pouze o ojedinělé selhání zaměstnance společnosti," řekla ČTK mluvčí .A.S.A. Marie Mocková. Pochybení přiznala i firma van Gansewinkel. "Jsme si vědomi určitého pochybení bývalého managementu, jehož členové už v naší společnosti nepracují. Firma se distancuje od podobných praktik nekalé soutěže," uvedl mediální zástupce van Gansewinkel pro ČR Václav Friedmann.

Společnost SITA CZ s rozhodnutím ÚOHS nesouhlasí, do soudního sporu ale nepůjde. "Jsme přesvědčeni, že jsme se protiprávního jednání vytýkaného ze strany ÚOHS nedopustili. Máme řadu výhrad ke skutkovým i právním závěrům ÚOHS, které jsme úřadu sdělili formou námitek a úřad je má založeny ve spise," uvedl mluvčí SITA CZ Jan Hlaváč. Vedení SITA se rozhodlo využít možnost ukončit správní řízení formou narovnání. "Chceme se vyhnout vleklému soudnímu sporu, jenž by neúměrně vytěžoval management společnosti a měl další negativní dopady na chod společnosti," řekl Hlaváč.

Také vedení společnosti AVE CZ nebude proti rozhodnutí ÚOHS podnikat žádné právní kroky a verdikt úřadu respektuje. "Výtky ÚOHS se týkaly pouze několika jednotlivých případů, v žádném případě nejde o systémové pochybení. Společnost AVE CZ s ÚOHS po celou dobu řízení spolupracovala na objasnění celé záležitosti," řekla dnes ČTK mluvčí AVE CZ Jana Vondráková. AVE CZ kvůli výtkám antimonopolního úřadu znovu proškolí zaměstnance, kteří mají na starost obchodní záležitosti.

Vondráková upozornila, že i když firma AVE CZ dostala od ÚOHS nejvyšší pokutu, tak to neznamená, že se provinila nejvíce. "Pokuta je stanovena jako procentní podíl z obratu. Pokuta udělená AVE CZ odpovídá zhruba jednomu procentu obratu společnosti, přičemž ÚOHS může uložit pokutu až do deseti procent obratu," upozornila.

Antimonopolní úřad odhalil zakázané dohody na základě vlastního šetření. V září 2010 zahájil správní řízení se společnostmi .A.S.A., SITA a van Gansewinkel. V roce 2011 bylo správní řízení rozšířeno o firmu AVE.

"V rámci vyšetřování jsme zjistili, že uvedení soutěžitelé si mezi lety 2007 a 2011 (SITA a van Gansewinkel pouze v letech 2008 až 2010) prostřednictvím vzájemných kontaktů a výměny informací rozdělovali zákazníky, když mezi sebou koordinovali svůj postup ve veřejných zakázkách v oblasti nakládání s odpady, respektive údržby komunikací," uvedl Rafaj.

Dohody nebyly uzavírány mezi všemi účastníky řízení současně, šlo o šest dvoustranných dohod, které se vázaly k zákazníkům a zadávacím řízením v odpadovém hospodářství, u .A.S.A. a AVE i k zakázkám na údržbu komunikací.

ÚOHS při neohlášené inspekci v prostorách firem podle Rafaje zajistil důkazy, které ukázaly, že mezi soutěžiteli byly kontakty, které přerostly do koordinace postupu vůči zákazníkům. To se projevovalo hlavně podáváním tzv. krycích nabídek do výběrových řízení, jejichž cílem nebylo zakázku získat, ale pouze vytvořit dojem, že se soutěž o zakázku koná.

Společnosti .A.S.A. a AVE zažádaly úřad o aplikaci tzv. leniency programu. Výměnou za poskytnutí podstatných důkazů týkajících se protisoutěžního jednání jim byly sankce sníženy o 50, respektive o 30 procent. Všichni účastníci řízení nadto požádali o uplatnění tzv. narovnání, v jehož rámci uznali skutkový stav a právní kvalifikaci vymezenou úřadem, za což jim byla snížena sankce o 20 procent.

"Společnost .A.S.A. po celou dobu řízení spolupracovala s ÚOHS na objasnění situace, což vedlo k narovnání mezi společností .A.S.A. a ÚOHS," uvedla Mocková. Výsledkem narovnání bylo snížení sankcí. .A.S.A., spol. s r.o. má zaplatit 24 milionů, van Gansewinkel necelých 11 milionů, Sita téměř 20 milionů a AVE CZ odpadové hospodářství s.r.o. 41,7 milionu.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (37.6 + 1.9) *

Zpět na přehled