Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 18. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ÚOHS uložil pokutu 140.000 korun Fakultní nemocnici Olomouc

ÚOHS uložil pokutu 140.000 korun Fakultní nemocnici Olomouc

ÚOHS uložil pokutu 140.000 korun Fakultní nemocnici Olomouc

5.11.2010 09:42, Zdroj: ČTK

Antimonopolní úřad uložil pokutu 140.000 korun Fakultní nemocnici Olomouc. Podle úřadu protizákonně dělila zakázky na leasing za pronájem automobilů v ceně téměř deset milionů korun. Rozhodnutí je nepravomocné. ČTK to řekl předseda ÚOHS Petr Rafaj. Nemocnice je připravena pokutu zaplatit, podle jejího mluvčího Egona Havrlanta ale předpisy neporušila vědomě.

Antimonopolní úřad zkoumal deset leasingových smluv z let 2007 a 2008, které nemocnice uzavřela se společností RT TORAX, s.r.o. Smlouvy byly uzavírány jednotlivě. "Nemocnice rozdělila předmět veřejné zakázky a neprovedla řádné zadávací řízení," uvedl Rafaj.

Podle něj zkoumané smlouvy vykazují věcnou i časovou souvislost, neboť se ve všech případech jedná o pronájem osobních automobilů a smlouvy byly uzavřeny v závěru roku 2007 a na počátku roku 2008. Patrná je i souvislost místní, protože u všech smluv je stejné místo plnění.

Úřad dospěl k závěru, že nemocnice měla zejména vzhledem k rychlému sledu uzavírání smluv předvídat rozsah i předpokládanou hodnotu zakázky. "Fakultní nemocnice Olomouc se tedy v obou letech dopustila rozdělení předmětu veřejné zakázky, čímž došlo ke snížení cen plnění pod zákonné limity, které v případě dodávek činí 3,782 milionu korun," dodal Rafaj.

Podle něj jednáním nemocnice mohl být podstatně ovlivněn výběr nejvhodnější nabídky. Celková výše uzavřených leasingových smluv činila 4,437 milionu, respektive 4,864 milionu korun.

"Přestože rozhodnutí úřadu zatím není pravomocné, s jeho verdiktem souhlasíme a pokutu uhradíme. Nešlo o vědomé porušení přepisů, při podpisu smlouvy na pronájem vozidel nebylo zpočátku jasné, kolik jich budeme potřebovat. Nákup vozidel namísto jejich pronájmu nebyl možný, protože investiční plán nemocnice s těmito výdaji pro dané období nepočítal," řekl ČTK mluvčí zdravotnického zařízení.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (0.4 + 18.9) *

Zpět na přehled