Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ÚOHS uložil pětimilionovou pokutu za kartel komunální techniky

ÚOHS uložil pětimilionovou pokutu za kartel komunální techniky

ÚOHS uložil pětimilionovou pokutu za kartel komunální techniky

27.11.2014 09:02, Zdroj: ČTK

Brno - Firmy podnikající v oblasti komunální techniky se v Česku domlouvaly na zakázkách. Osmi společnostem Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil pokutu celkem přes 5,070 milionu korun. ČTK to dnes řekl předseda ÚOHS Petr Rafaj. Mezi pokutovanými jsou například firmy GARNEA a.s. a GARDEN Studio.

Pokuta je za kartelové dohody o rozdělení trhu a o slaďování nabídek mezi uchazeči o veřejné zakázky na dodávky komunální techniky. ÚOHS vydal celkem tři rozhodnutí.

V prvním byly pokutovány společnosti GARNEA a.s. a GARDEN Studio, s.r.o., které slaďovaly své nabídky v tendru Národního památkového ústavu na nákup zahradní techniky. "Svým jednáním ovlivnily výsledek uvedeného zadávacího řízení, čímž narušily hospodářskou soutěž na trhu," uvedl Rafaj. Za porušení zákona dostala GARNEA pokutu 1,518 milionu a GARDEN Studio 74.000 Kč. Rozhodnutí zatím není pravomocné.

Druhé rozhodnutí se týkalo dohody mezi společnostmi KIS plus, a.s. a GARDEN Studio ve výběrovém řízení pro Plzeňské městské dopravní podniky, a.s., z roku 2010. Za ovlivnění výsledku soutěže dostal KIS pokutu 1,501 milionu a Garden Studio 74.000 Kč. Rozhodnutí už je pravomocné.

Ve třetím rozhodnutí byly uloženy sankce v celkové výši 1,903 milionu společnostem GARDEN Studio, s.r.o. (388.000 Kč), CHLEBIŠ s.r.o. (185.000 Kč), ŠKÝZ s.r.o. (62.000 Kč), AGROCAR s.r.o. (536.000 Kč) a zbytek dvě podnikajícím fyzickým osobám. Firmy si mezi sebou nejméně v letech 2010 až 2012 podle územního principu rozdělily zákazníky a dodávky komunální techniky. Firmy svoje provinění uznaly, za což jim byly pokuty sníženy o 20 procent. Také toto rozhodnutí je pravomocné.

Ve všech případech byly kartely prokázány na základě zajištěné komunikace mezi účastníky kartelu a porovnáním jejich nabídek. Kartelové dohody při zadávání zakázek patří podle Rafaje k nejzávažnějším typům porušení soutěžního práva, neboť zcela vylučují soutěž o veřejnou zakázku a narušuje tak efektivní vynakládání veřejných prostředků. "Odhaduje se, že cena zakázek se v důsledku kartelu navýší přibližně o 20 procent," dodal Rafaj

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (2.4 + 43.5) *

Zpět na přehled