Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ÚOHS snížil pokutu pro Chomutov za chyby v tendru na polovinu

ÚOHS snížil pokutu pro Chomutov za chyby v tendru na polovinu

ÚOHS snížil pokutu pro Chomutov za chyby v tendru na polovinu

31.7.2011 17:50, Zdroj: ČTK

Předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj snížil o polovinu pokutu městu Chomutov za chyby v tendru na stavební práce na sídlištích Březenecká, Zahradní a Písečná. Město má namísto 150.000 korun zaplatit 75.000 Kč. Rozhodnutí je pravomocné. ČTK to zjistila z webových stránek Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Rafaj jinak potvrdil všechny předchozí závěry svých podřízených, kteří kromě pokuty zrušili i zadávací řízení v objemu více než 30 milionů korun. Podle ÚOHS město protizákonně zkrátilo lhůtu pro podání nabídek o pět dnů a neumožnilo firmám neomezený a přímý dálkový přístup k zadávací dokumentaci.

Chomutov udělal v tendru podle ÚOHS i další chyby. Požadoval po uchazečích poskytnutí jistoty pouze formou složení peněžní částky na účet zadavatele. "Zákon o veřejných zakázkách umožňuje požadovat jistotu také ve formě bankovní záruky, přičemž volba jedné z těchto dvou zákonem vymezených forem jistoty je na dodavateli a zadavatel ji nesmí žádným způsobem omezit," uvedl již dříve ÚOHS.

Další chybou města bylo podle ÚOHS odmítnutí námitek společnosti EUROVIA CS. Podle města neobsahovaly náležitosti požadované zákonem, ÚOHS s tím nesouhlasil. Právě za tento delikt městu pokutu uložil.

Chyby podle ÚOHS mohly omezit okruh potenciálních uchazečů o veřejnou zakázku. Město vybralo jako nejvýhodnější nabídku firmy "WORLD INVEST" v. o. s. Neuzavřelo s ní ale smlouvu, proto úřad zadávací řízení zrušil. Také to je jeden z důvodů snížení pokuty. "Mám za to, že již uložením nápravného opatření zrušením zadávacího řízení došlo k nápravě nezákonného stavu. V daném případě jsem tedy akcentoval preventivní funkci pokuty a jsem přesvědčen, že tuto funkci může v daném případě plnit i uložení nižší pokuty," uvedl v aktuálním rozhodnutí Rafaj.

Chomutov tendr vypsal loni v březnu. Jeho předmětem jsou například rekonstrukce ulic Dřínovská a Kyjická, nové chodníky k Domu pro seniory, k zastávkám MHD, podchodům, v sídlišti, rekonstrukce podchodu do sídliště Zahradní a další stavby. 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (35.6 + 27.5) *

Zpět na přehled