Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ÚOHS snížil čtvrtmilionovou pokutu pro Žamberk na 210.000 Kč

ÚOHS snížil čtvrtmilionovou pokutu pro Žamberk na 210.000 Kč

ÚOHS snížil čtvrtmilionovou pokutu pro Žamberk na 210.000 Kč

29.11.2016 09:28, Zdroj: ČTK

Brno - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) snížil čtvrtmilionovou pokutu pro Žamberk na Orlickoústecku na 210.000 korun. Pokuta je za chyby v zakázce na regeneraci a revitalizaci veřejného prostranství. Zhruba dvacetimilionový tendr už dříve zkoumaly soudy. Pokuta je pravomocná, zjistila ČTK z webu úřadu.

ÚOHS se zakázkou zabýval už podruhé, případ mu vrátily soudy. Nejdříve pokutu zrušil Krajský soud v Brně a poté jeho rozsudek potvrdil i Nejvyšší správní soud. O tom, že radnice porušila zákona ale spory nebyly, nově se tedy řešila jen výše a odůvodnění pokuty.

Žamberk podle ÚOHS porušil zákon tím, že hodnoticí komise vyřadila nabídku společnosti Agile, i když splňovala zákonné požadavky. Město podle úřadu zdůvodnilo nepřijatelnost nabídky vyloučené firmy tím, že zpochybnilo dodržení uchazečem navrhovaného termínu podpisu smlouvy, od něhož se odvíjela nabídka 59týdenní doby realizace zakázky. Podle města mohl být ohrožen dodací termín, a tím i přidělení dotace na výstavbu.

Podle ÚOHS ale firma Agile postupovala správně a vyhověla podmínce na termín zahájení plnění zakázky. Nabídka vyloučené firmy byla ekonomicky nejvýhodnější ze všech 11 obdržených nabídek, zatímco nabídková cena vybraného uchazeče, společnosti Testa, byla druhá nejvyšší. Cenový rozdíl těchto dvou nabídek je více než sedm milionů korun.

Město podle ÚOHS chybovalo i tím, že "jmenovalo do hodnoticí komise osobu, která byla ve vztahu k veřejné zakázce podjatá, ale přesto se podílela na hodnocení nabídek". Jednatel vybraného uchazeče a předseda hodnoticí komise Ryan Strnad byli ke dni podání nabídky společně jednatelé a společníci ve třech společnostech, Strnad byl tehdy navíc místostarostou.

"Předseda hodnoticí komise měl zájem na zadání předmětné veřejné zakázky vybranému uchazeči, mohl nejen rozhodovat o průběhu jednání hodnoticí komise a ovlivňovat jej, ale současně ze své pozice místostarosty zadavatele mohl ovlivnit i stanovení hodnoticích kritérií," uvedl už dříve předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (3.5 + 34.1) *

Zpět na přehled