Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ÚOHS: Slovensko může převzít kontrolu nad SPP CNG a SPP CZ

ÚOHS: Slovensko může převzít kontrolu nad SPP CNG a SPP CZ

ÚOHS: Slovensko může převzít kontrolu nad SPP CNG a SPP CZ

23.1.2014 10:20, Zdroj: ČTK

Brno - Slovensko může převzít kontrolu nad plynárenskými společnostmi SPP CNG a SPP CZ. Transakci schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ČTK to řekl předseda úřadu Petr Rafaj. Rozhodnutí je pravomocné.

Úřad se případem zabýval na návrh slovenského ministerstva hospodářství. Slovenský stát schválil loni v září koupi 49procentního podílu v Slovenském plynárenském priemyslu (SPP), který je mateřskou společností obou českých firem. Podíl chce koupit od českého Energetického a průmyslového holdingu (EPH). Transakce zatím není dokončená. Slovenský stát podnik zcela ovládne podle dřívějších informací pravděpodobně v první polovině letošního roku.

"Ministerstvo díky povolené transakci získává výlučnou kontrolu nad společnostmi SPP CNG s.r.o. a SPP CZ, a.s., která je dodavatelem plynu v České republice," uvedl k aktuálnímu rozhodnutí Rafaj.

EPH získal 49procentní podíl a manažerskou kontrolu v SPP od firem EON a GDF Suez loni v lednu. Český holding vyplatil německé a francouzské skupině za jejich podíly celkem 2,6 miliardy eur (71,5 miliardy Kč).

EPH je největším dodavatelem tepla a druhým největším dodavatelem elektřiny v ČR. Skupina zahrnuje více než 30 podniků působících v oblastech těžby hnědého a černého uhlí, výroby elektřiny a tepla, distribuce a dodávky tepla, obchodu s elektřinou a plynem a dalších odvětvích energetiky. V těžbě hnědého uhlí zaujímá EPH třetí pozici v Německu, kde vlastní společnost MIBRAG, jejíž produkce loni činila zhruba 19 milionů tun.

Akcionáři EPH jsou skupina PPF s podílem 44,44 procenta, dále společnost J&T s podílem 37,04 procenta a podnikatel Daniel Křetínský, který vlastní 18,52 procenta akcií.

EPH si zachová 49procentní podíl v dceřiných společnostech SPP, které se zabývají distribucí plynu, tedy SPP-distribúcia a Eustream. V obou firmách si česká firma udrží i manažerskou kontrolu.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (35.1 + 43.2) *

Zpět na přehled