Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ÚOHS se chce v dalších letech zaměřit na potírání kartelů

ÚOHS se chce v dalších letech zaměřit na potírání kartelů

ÚOHS se chce v dalších letech zaměřit na potírání kartelů

26.5.2016 12:09, Zdroj: ČTK

Brno - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se chce v dalších letech zaměřit zejména na potírání kartelových dohod ve veřejných zakázkách. Preferovat bude takzvané narovnání, kdy firmy výměnou za snížení pokuty přiznají porušení zákona. Výhodou je, že pak s úřadem nevedou vleklé soudní spory. Předseda ÚOHS Petr Rafaj to dnes řekl v Brně na konferenci k 25 výročí existence úřadu. Podle Rafaje kartely ve veřejných zakázkách zvedají jejich cenu o 20 až 30 procent.

Za uplynulých 25 let vedl ÚOHS téměř 500 řízení týkajících se kartelových dohod, zabýval se 180 případy zneužití dominance a posoudil přes 1750 fúzí. Uložil přitom v prvním stupni pokuty přesahující 7,5 miliardy korun.

Řadu velkých případů ale ÚOHS neobhájil před soudy. Šlo například o velký kartel strojírenských firem, který pokutovala i Evropská komise, údajný kartel stavebních spořitelen nebo nakonec neprokázaný kartel čerpacích stanic.

Rafaj vede ÚOHS sedm let. Za tuto dobu se úřad na kartely v zakázkách zaměřuje. Letos uložil dosud největší pokutu 1,66 miliardy stavebním firmám. Mezi pokutovanými společnostmi jsou i velcí hráči jako Eurovia, Strabag nebo Skanska. Případ bude nyní řešit Krajský soud v Brně.

Rafaj dnes řekl, že úřad potrestal i několik menších kartelů a celou řadu řízení "má v běhu". "Jsem tedy přesvědčen, že v našem boji proti bid riggingu (kartely u zakázek) jsme na správné cestě," uvedl. Podle něj ale "nejen pokutami je živ člověk". S tím souvisí snaha úřadu proškolovat zástupce měst a obcí, aby kartel ve svých zakázkách rozeznali. "Proškolili jsme tímto způsobem přes 1700 zadavatelů a výsledky jsou hmatatelné, především v kvalitě podnětů," uvedl Rafaj. Úřad se bude podle něj také zaměřovat na digitální trhy, u kterých se zatím hledají cesty, jak je z pohledu soutěžní politiky uchopit.

Podle Rafaje kartely ve veřejných zakázkách zvedají jejich cenu o 20 až 30 procent. Prokázal to i případ odpadových firem s pokutou kolem 100 milionů korun, kde podle ÚOHS účastníci kartelu zvedali cenu o 32 procent. Nižší a konkurenční cena je podle Rafaje také tím nejhmatatelnějším výsledkem činnosti úřadu, kterou rozpozná i laik.

ÚOHS pod různými názvy funguje v českém prostředí od června 1991. Původně dohlížel jen na hospodářskou soutěž. Od roku 1995 má na starosti i veřejné zakázky, od roku 2000 veřejnou podporu a v posledních šesti letech i významnou tržní sílu. Posledně jmenovaný zákon - o významné tržní síle, u jehož zrodu ještě jako poslanec Rafaj stál, je podle odborníků problematickou normou. Do jeho posuzování nedávno zasáhl i Krajský soud v Brně, který zrušil pokutu 22 milionů korun pro Kaufland. Loni v této oblasti ÚOHS zahájil jen tři správní řízení. Oproti tomu v zakázkách jich bylo 803.

ÚOHS byl v posledních letech kritizován za překračování lhůt v řízeních. Rafaj dnes zopakoval, že lhůty zkrátí. Podle něj z letos zahájených případů v zakázkách nebyla překročena 60denní lhůta pro vydání rozhodnutí ani jednou.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

MVKAIpDtYYSrlTfdZu 20.3.2017 12:50

2PwRki <a href="http://uyitbdnxuzzu.com/">uyitbdnxuzzu</a>, [url=http://dkgerqbdgmdj.com/]dkgerqbdgmdj[/url], [link=http://keemhsioxxgw.com/]keemhsioxxgw[/link], http://ypleuvfxupit.com/


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (27.9 + 38.8) *

Zpět na přehled