Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ÚOHS se bude znovu zabývat zakázkou MPSV za 100 milionů Kč

ÚOHS se bude znovu zabývat zakázkou MPSV za 100 milionů Kč

ÚOHS se bude znovu zabývat zakázkou MPSV za 100 milionů Kč

14.3.2010 16:47, Zdroj: ČTK

Antimonopolní úřad se bude znovu zabývat zakázkou ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) na nákup tiskáren a multifunkčních zařízení s předpokládanou hodnotou 97 milionů korun. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) nejprve loni v srpnu dospěl k názoru, že ministerstvo pochybilo, a zadání zakázky z přelomu let 2008 a 2009 proto ÚOHS zrušil. Vítězná firma se ale odvolala k předsedovi ÚOHS Petru Rafajovi, který ji vyhověl a vrátil věc svým úředníkům k novému projednání. ČTK to zjistila z elektronické databáze ÚOHS.

Podle původního názoru antimonopolních úředníků ministerstvo pochybilo, když v oznámení zadávacího řízení k zakázce uvedlo přísnější požadavky než v samotné zadávací dokumentaci. Tento postup mohl údajně podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky. Vítězem tendru se stala pražská společnost Notes CS. Vzhledem k tomu, že loni v srpnu ještě nebyla uzavřena smlouva s vítězem, ÚOHS zadání zakázky zrušil. Pokutu neudělil, MPSV ale uložil zaplatit náklady řízení ve výši 30.000 korun.

S názorem svých podřízených se ale Rafaj neztotožnil. "Nebyla naplněna jedna ze základních podmínek pro uložení (takového) nápravného opatření, to jest možnost podstatného ovlivnění výběru nejvhodnější nabídky," uvedl Rafaj v odůvodnění.

Pochybení mělo podle něj pouze formální charakter. MPSV si chyby v oznámení zadávacího řízení uvědomilo a napravilo ji právě v zadávací dokumentaci, kterou si zájemci po přihlášení do tendru vyzvedávali. O tom svědčí i to, že všichni zájemci o zakázku nakonec dostali opravené a správné znění požadavků MPSV. Zadávací dokumentaci si navíc vyzvedlo 23 firem. To podle Rafaje dokazuje, že původní přísnější podmínky v oznámení zadávacího řízení nikoho z vážných zájemců neodradily.

Původní rozhodnutí ÚOHS tak podle Rafaje nebylo v souladu se zákonem a dospěl k názoru, že nastaly podmínky pro jeho zrušení a pro vrácení věci k novému rozhodnutí ÚOHS. "Úřad by měl při novém projednání věci...znovu přezkoumat podmínku možného podstatného vlivu na výběr nejvhodnější nabídky," uvedl.

MPSV v minulosti dostalo od ÚOHS již několik pokut za chyby v zakázkách. V únoru Rafaj potvrdil pokutu 80.000 korun za chyby ve veřejné zakázce na pomoc dlouhodobě nezaměstnaným lidem na Ostravsku a Mostecku. Za porušení zákona v obdobné zakázce loni rovněž potvrdil pokutu 800.000 korun. Loni v říjnu Rafaj potvrdil pokutu 100.000 korun, kterou úřad udělil za údajný střet zájmů jednoho z pracovníků ministerstva ve veřejné zakázce z roku 2006. Proti pokutám se MPSV odvolalo k soudu.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (31.0 + 21.7) *

Zpět na přehled