Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 25. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ÚOHS řeší nákup United Bakeries Agrofertem

ÚOHS řeší nákup United Bakeries Agrofertem

ÚOHS řeší nákup United Bakeries Agrofertem

22.10.2018 14:51, Zdroj: ČTK

Brno - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se začal zabývat nákupem českého výrobce pečiva United Bakeries společností Penam z holdingu Agrofert. ČTK to zjistila z webových stránek úřadu. Penam o odkoupení jediného akcionáře United Bakeries, společnosti UB Holding, informoval v pátek.

UB Holding ovládá lucemburská rodinná firma Moulins de Kleinbettingen. Agrofert se o nákup pekárny už jednou snažil, z fúze však sešlo a neuskutečněná transakce měla soudní dohru.

Penam v ČR provozuje 11 pekáren a čtyři mlýny, převážně na Moravě. Loni měl tržby 3,6 miliardy korun. United Bakeries, která vyrábí pečivo například pod značkami Delta, Odkolek nebo Cerea, má přes 1000 zaměstnanců ve 13 pekárnách v ČR, většina výrobních kapacit je v Čechách. Za loňský rok firma vykázala tržby 2,2 miliardy korun.

Pekárenská skupina United Bakeries vznikla spojením největších českých skupin Delta Pekárny a Odkolek. Loni v lednu pekárny ovládla přes své firmy lucemburská společnost Moulins de Kleinbettingen, která již dříve část akcií United Bakeries držela. Předtím pekárny ovládali bratři Jaroslav a Marko Paříkovi.

Agrofert usiloval o spojení United Bakeries se svým Penamem už v roce 2010, kdy zaplatil zálohu 100 milionů korun, v roce 2013 ale spojení padlo. Transakci sice schválil ÚOHS, odmítl ji však schválit slovenský antimonopolní úřad. Agrofert pak po pekárnách požadoval vrácení stomilionové zálohy. Loni v dubnu rozhodl Vrchní soud v Praze, že United Bakeries musí Agrofertu zálohu vrátit i s úroky. United Bakeries se dovolaly k Nejvyššímu soudu, letos v létě ale dovolání stáhly. Agrofert nyní kupuje pouze českou společnost.

Agrofert je největším subjektem v českém zemědělství a potravinářství, dvojkou v chemickém průmyslu a významným hráčem v lesnictví a médiích. Loni zaměstnával zhruba 33.000 lidí, z toho 22.000 v ČR. Do začátku loňského roku koncern vlastnil tehdejší vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (29.6 + 14.7) *

Zpět na přehled