Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 18. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ÚOHS prodloužil řízení k ovládnutí České rafinérské Unipetrolem

ÚOHS prodloužil řízení k ovládnutí České rafinérské Unipetrolem

ÚOHS prodloužil řízení k ovládnutí České rafinérské Unipetrolem

4.11.2014 10:39, Zdroj: ČTK

Brno - Posuzování ovládnutí stoprocentního podílu České rafinérské petrochemickým holdingem Unipetrol se protahuje. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) prodloužil lhůtu, ve které se případem zabývá, na pětiměsíční. ČTK to dnes bez bližších podrobností řekl předseda úřadu Petr Rafaj.

"Šetření se posunulo do druhé fáze z důvodu detailního prošetření potenciálního dopadu fúze na trh," uvedl Rafaj. Podle dřívějších informací plánovanou fúzi napadla Unie nezávislých petrolejářů. Malí distributoři paliv se obávají toho, že by Unipetrol příliš dominoval na trhu.

ÚOHS ve většině případů povoluje fúze bez podmínek, může ale uložit závazky nebo v krajním případě i spojení firem zakázat.

Unipetrol počátkem července oznámil, že využil předkupního práva a přijal nabídku italské firmy Eni na odkup jejího podílu v České rafinérské. Za 30 milionů eur (nyní asi 834 milionů Kč) má získat zhruba 32,5 procenta akcií. Transakce by měla být dokončena ještě letos, Unipetrol by poté byl jediným akcionářem České rafinérské.

Unipetrol zvýšil svůj podíl v České rafinérské už začátkem letošního roku, když za více než 27 milionů dolarů (nyní 561 milionů Kč) koupil zhruba 16 procent akcií podniku od společnosti Shell Overseas Investments. Česká rafinérská je jediným zpracovatelem ropy a výrobcem ropných produktů v České republice. Provozuje rafinerie ropy v Litvínově a Kralupech nad Vltavou.

Unipetrol za letošní tři čtvrtletí vykázal konsolidovanou ztrátu 1,15 miliardy korun, když loni ve stejném období hospodařil se ztrátou 706,1 milionu Kč. Tržby firma zvýšila o 28 procent na 95,3 miliardy korun. V samotném třetím čtvrtletí se ale Unipetrol vrátil k zisku, vydělal 1,4 miliardy korun

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (3.5 + 30.2) *

Zpět na přehled