Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ÚOHS povolil se závazky fúzi největších tuzemských pekáren

ÚOHS povolil se závazky fúzi největších tuzemských pekáren

ÚOHS povolil se závazky fúzi největších tuzemských pekáren

23.4.2012 11:20, Zdroj: ČTK

Antimonopolní úřad povolil Agrofertu podnikatele Andreje Babiše nákup největších tuzemských pekáren United Bakeries. ČTK to dnes řekl předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj. Agrofert už vlastní konkurenční Penam. Vzniklý subjekt ale nebude tak velký, jak se původně předpokládalo. Agrofert bude muset odprodat čtyři pekárny, řekl ČTK Babiš. Které pekárny má skupina nabídnout k prodeji, podobně jako Rafaj neprozradil. Původně měla skupina zahrnovat 25 pekáren. Rozhodnutí úřadu je nepravomocné. Agrofert, který s ním nesouhlasí, se proti němu může odvolat.

Podle předsedy Podnikatelského svazu pekařů a cukrářů Jaromíra Dřízala bude nově vzniklý subjekt jasnou jedničkou pekárenského oboru se zhruba třetinovým podílem na trhu.

"Fúze ve své původní podobě vzbuzovala vážné obavy z podstatného narušení hospodářské soutěže. Závazky mají vytvořit prostor pro konkurenci na trhu," uvedl Rafaj. Případem se antimonopolní úřad zabýval od loňského října. Patřil k nejsložitějším, které v posledních letech řešil.

"Po splnění závazku odprodeje čtyř pekáren budeme mít podíl pod 30 procent," řekl ČTK Babiš. V Česku je podle něj registrovaných 1600 podnikatelů v pekárenství, z toho 100 průmyslových pekáren. "Každé bývalé okresní město má větší pekárnu," namítl Babiš s tím, že Agrofert přesto rozhodnutí ÚOHS respektuje a očekává vyjádření obdobného úřadu na Slovensku, kde také v pekárenství podniká. Podle údajů pekařského svazu je pekáren v Česku méně. Počet průmyslových pekáren se pohybuje kolem 60, řemeslných pekáren kolem 700.

Spojení dvou největších výrobců v zemi nebude podle Dřízala mít negativní dopad na hospodářskou soutěž ani na spotřebitele. Spojování velkých výrobců do ještě větších celků je podle něj mimo jiné snahou získat silnější pozici při jednání s obchodními řetězci. Šancí pro menší pekaře naopak Dřízal vidí v zaměření se na kvalitu a regionální speciality, po nichž v poslední době rychle roste poptávka spotřebitelů.

United Bakeries je hlavní pekárenská skupina ve střední Evropě. Vznikla spojením největších českých skupin Delta Pekárny a Odkolek. Ve firmách ve třech zemích má zhruba 4000 zaměstnanců.

Penam sídlící v Brně je dvojkou na českém trhu. Do Babišovy skupiny patří od roku 2004. Společnost vlastní 12 výrobních jednotek, čtyři mlýny a síť více než čtyřiceti prodejen pečiva, zaměstnává přes 2200 lidí. Firma podobně jako United Bakeries působí také na slovenském a maďarském trhu.

Agrofert je jedničkou tuzemského zemědělsko-potravinářského sektoru. Jeho majitel Babiš bývá označován za jednoho z nejvlivnějších a nejbohatších podnikatelů v Česku, loni jej americký časopis Forbes na svém žebříčku miliardářů zařadil na 937. místo s odhadovaným majetkem jedné miliardy dolarů.

Z potravinářských podniků patří Agrofertu například mlékárny Olma a Hlinsko, masozávody Kostelecké uzeniny, Maso Planá, Masna Kroměříž, Krahulík-Masozávod Krahulčí, pekárny Penam a dvě maďarské pekárenské společnosti. Na žebříčku Czech Top 100 nejvýznamnějších firem v ČR z hlediska tržeb patří Agrofert Holdingu pátá příčka.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (24.4 + 7.6) *

Zpět na přehled