Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ÚOHS povolil převzetí firmy heptus 292 firmou LKQ German Holdings

ÚOHS povolil převzetí firmy heptus 292 firmou LKQ German Holdings

ÚOHS povolil převzetí firmy heptus 292 firmou LKQ German Holdings

16.5.2019 15:20, Zdroj: ČTK

Brno - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil převzetí firmy heptus 292 společností LKQ German Holdings pouze za splnění podmínek, které nenaruší hospodářskou soutěž. Firmy se zabývají velkoobchodem s neoriginálními náhradními autodíly. Jde o transakci, kterou už povolila Evropská komise a firma LKQ získala veškerá aktiva německé firmy Stahlgruber, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí antimonopolního úřadu Martin Švanda.

"Skupina LKQ nemůže nabýt pouze ta aktiva společnosti Stahlgruber, která se týkají působení na trhu autodílů pro lehká vozidla v ČR, neboť ÚOHS si vyžádal u Evropské komise pravomoc k posouzení navrhovaného spojení na tomto trhu. Dopady transakce na ostatních trzích byly posouzeny Evropskou komisí," uvedl Švanda.

Společnost LKQ German Holdings je součástí podnikatelské skupiny, v jejímž čele stojí společnost LKQ Corporation. V Česku je aktivní mimo jiné i ve velkoobchodní distribuci neoriginálních náhradních dílů pro lehká vozidla prostřednictvím společností Elit a Auto Kelly.

Heptus 292 je holdingová společnost, jejímž prostřednictvím má společnost LKQ German Holdings získat podíl 51,8 procenta ve společnosti CZ Aftermarket Holding. Firma výlučně kontroluje společnosti Stahlgruber CZ a APM Automotive. Ty jsou v Česku rovněž aktivní ve velkoobchodní distribuci neoriginálních náhradních dílů pro lehká vozidla.

ÚOHS ve správním řízení posuzoval dopady spojení na trhu velkoobchodní distribuce neoriginálních náhradních dílů pro lehká vozidla v Česku. "Za tímto účelem oslovil všechny významné distributory neoriginálních dílů aktivní v České republice a několik stovek odběratelů neoriginálních autodílů, zejména provozovatelů nezávislých autoservisů a maloobchodních prodejců. Z podkladů obdržených od třetích stran i z informací, které předložily spojující se firmy, vyplynulo, že spojení vzbuzovalo obavy z podstatného narušení hospodářské soutěže plynoucí z rozšíření aktivit skupiny LKQ," uvedl Švanda. Soutěžitel vzniklý spojením by disponoval velmi výrazným tržním podílem a ostatní konkurenti by za ním měli značný odstup, což by jim neumožňovalo vytvářet dostatečný konkurenční tlak.

Kvůli odstranění obav z narušení hospodářské soutěže přijala společnost LKQ takové závazky, díky nimž nabude společnost heptus 292, která bude mít v konečném důsledku přijatých strukturálních změn velmi snížený podíl na relevantních trzích. "Dojde k buď k vytvoření nového soutěžitele, který by měl na trhu podobné postavení, jako má před spojením společnost heptus 292, nebo k podstatnému rozšíření aktivit jednoho ze stávajících soutěžitelů činných na dotčeném trhu, což by mělo za následek zachování efektivní hospodářské soutěže," uvedl Švanda.

Detaily závazků, které firma LKQ přijala, budou zveřejněny ve Sbírce rozhodnutí.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (1.3 + 33.9) *

Zpět na přehled