Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ÚOHS potvrdil pokutu 5,88 mil. za stavební kartel dvou firem

ÚOHS potvrdil pokutu 5,88 mil. za stavební kartel dvou firem

ÚOHS potvrdil pokutu 5,88 mil. za stavební kartel dvou firem

16.12.2016 11:51, Zdroj: ČTK

Brno - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potvrdil pokutu pro stavební firmy Nosta a Invista Craft (dříve BS Vsetín) v celkové výši 5,88 milionu korun. Provinily se účastí v kartelové dohodě, uvedl v tiskové zprávě předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj.

Invista má zaplatit 1,83 milionu, zbytek Nosta. Firmy se v roce 2011 účastnily tendru Krajského ředitelství policie Zlínského kraje. Stavební zakázka byla rozdělena na pět dílčích částí, přičemž v částech Horní Lideč a Kroměříž se společnosti BS Vsetín a Nosta umístily střídavě na prvním a druhém místě.

Při výzvě k podpisu smlouvy ji ale firmy odmítly uzavřít. Zakázky si tak fakticky prohodily, protože policejní ředitelství kvůli jejich postupu muselo uzavřít smlouvy s druhým v pořadí, a tedy za vyšší ceny.

"Úřad získal důkazy o tom, že mezi BS Vsetín a Nosta probíhala komunikace o daném zadávacím řízení. Úřad zadržel e-maily i ručně psané poznámky, z nichž vyplývá, že se obě společnosti navzájem informovaly například o pořadí uchazečů po otevírání obálek, o odstoupení ze zadávacího řízení a podobně," uvedl Rafaj.

V řízení o rozkladu předseda ÚOHS zamítl námitky účastníků o nedostatečném dokazování, chybném vyhodnocení důkazů a o nesprávném určení právní kvalifikace jednání.

Postup firem byl podle něj vzájemně koordinovaný a účelový, s úmyslem rozdělit si zakázku prostřednictvím "prohození" konkrétních částí vzešlých z tendru.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (6.7 + 27.7) *

Zpět na přehled