Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ÚOHS: Ostrava jih chybovala v tendru na zimní údržbu

ÚOHS: Ostrava jih chybovala v tendru na zimní údržbu

ÚOHS: Ostrava jih chybovala v tendru na zimní údržbu

13.5.2011 15:13, Zdroj: ČTK

Městský obvod Ostrava - jih podle ÚOHS porušil zákon o veřejných zakázkách v tendru na zimní údržbu komunikací. Dostal za to od antimonopolního úřadu pokutu 300.000 korun. ČTK to řekl předseda ÚOHS Petr Rafaj. Pokuta je zatím nepravomocná. Městský obvod se proti ní odvolal. Případ bude nyní rozhodovat předseda ÚOHS. 
   

 Podle Rafaje Ostrava-jih postupovala v tendru diskriminačně, a podstatným způsobem ovlivnila výběr nejvhodnější nabídky. Tendr, v kterém ostravský městský obvod chyboval, měl hodnotu více než 13,5 milionu korun. 
    

Úřadu vadilo, že zadavatel po uchazečích vyžadoval doložení certifikátu SA 8000 nebo jiného rovnocenného certifikátu vydaného v členském státě EU. Požadovaná certifikace je osvědčením, že její držitel dodržuje práva svých zaměstnanců a poskytuje jim vhodné pracovní podmínky. "Tento druh certifikátu nelze zařadit do žádné z kategorií dokumentů, jež zadavatel může dle zákona o veřejných zakázkách z důvodů prokázání kvalifikace požadovat," uvedl Rafaj. 
   

 Městský obvod Ostrava-Jih podle něj porušil zákon i při posuzování splnění kvalifikace. U dvou uchazečů konstatoval, že kvalifikace nebyla dostatečně prokázána, avšak pouze jednoho z nich požádal o dodatečné písemné vysvětlení předložených dokumentů, které následně uznal. 
    

Druhému uchazeči, společnosti ARBOR MORAVIA s.r.o., naopak tuto možnost nedal a ze zadávacího řízení ji vyloučil. 

Starosta Ostravy-Jihu Karel Sibinský (ČSSD) řekl, že pokuta je naprosto nepřiměřená ceně a významu zakázky. "Jsou tam ale i další okolnosti. Myslíme si, že parametry té soutěže byly v pořádku. Dnes je naprosto běžné, že každá firma, která se umístí na druhém, třetím, čtvrtém místě, podává do Brna nějakou stížnost, takže to pro nás nic překvapujícího není. Překvapující pro nás je výše té pokuty," řekl Sibinský. Dodal, že pokud nabude pokuta platnosti, bude muset škodní komise určit, kdo problém způsobil. 

 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (41.2 + 1.0) *

Zpět na přehled