Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ÚOHS opět prošetří tendr bytové organizace Oloví za 40 milionů

ÚOHS opět prošetří tendr bytové organizace Oloví za 40 milionů

ÚOHS opět prošetří tendr bytové organizace Oloví za 40 milionů

24.11.2014 13:58, Zdroj: ČTK

Brno - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) znovu prošetří čtyřicetimilionový tendr na zateplení panelových domů a oprav náměstí v Oloví na Sokolovsku. Zakázku původně zrušil, v rozhodnutí z března ale byly chyby. Předseda ÚOHS Petr Rafaj proto tendr vrátil svým podřízeným k došetření. Vyplývá to z rozhodnutí umístěném na webu ÚOHS.

Koncem října kvůli podezření z úplatkářství stanuli v souvislosti se zakázkou před Krajským soudem v Plzni starosta Oloví na Sokolovsku Miroslav Filandr a šéf tamní bytové organizace, která zakázku zadávala, Radek Jelínek. Podle obžaloby si řekli i za pomoci prostředníka o mnohamilionové úplatky. Spolu s nimi jsou souzeni další dva muži, a to nájemce restaurace v Oloví Vladimír Šmídl a jednatel obchodní společnosti ŠU-STR s.r.o. Vlastimil Strýček. Všichni vinu popírají.

Podle původních závěrů ÚOHS u jednoho z hodnoticích kritérií nebyl dopředu jasný způsob hodnocení nabídek. Postup bytové organizace, která je příspěvkovou organizací města, tak byl netransparentní. U dalšího z hodnoticích kritérií bytové družstvo podle ÚOHS vyloučilo jakoukoli soutěž mezi firmami. Podle Rafaje ale jeho podřízení vycházeli z původního znění zadávacích podmínek a nezabývali se následnými opravami, což byla chyba.

Zakázka je z roku 2012. Ucházelo se o ni 14 firem. Bytová organizace Oloví nakonec vybrala chebskou společnost ŠU-STR s.r.o. Filandrovi, Jelínkovi a Šmídlovi hrozí za přijetí úplatku u soudu v Plzni trest až 12 let vězení, Strýčkovi za podplácení až šest let.

Podle obžaloby Filandr v době od září 2011 do března 2012 požádal prostřednictvím Šmídla jednatele obchodní společnosti, aby mu zaplatil dva miliony korun za to, že vyhraje výběrové řízení. Následně údajně jednatele požádal i sám, chtěl po něm osm milionů korun. Slíbil, že spolu s Jelínkem zajistí, aby firma vyhrála. Šlo o veřejnou zakázku na revitalizaci sídliště Hory a Horního náměstí v Oloví, odhadem za zhruba 40 milionů korun. Zadavatelem zakázky byla Bytová organizace Oloví, šéfem této příspěvkové organizace byl Jelínek.

Podle obžaloby si Filandr také řekl o 750.000 korun, chtěl je po Vlastimilu Strýčkovi jako jednateli jiné společnosti, i jemu slíbil získání zakázky. Strýček pak podle státního zástupce při osobním jednání s Filandrem a Jelínkem slíbil každému z nich úplatek 750.000 korun za to, že jeho firma vyhraje.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (35.0 + 14.3) *

Zpět na přehled