Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ÚOHS odhalil kartel při zadávání zakázek v armádě

ÚOHS odhalil kartel při zadávání zakázek v armádě

ÚOHS odhalil kartel při zadávání zakázek v armádě

22.7.2010 17:32, Zdroj: ČTK

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) odhalil první kartel při zadávání veřejných zakázek v Česku. Pěti firmám uložil pokutu celkem 4,9 milionu korun. Šlo o zakázky pro Vojenskou ubytovací a stavební správu v Litoměřicích. Na tiskové konferenci to dnes řekl předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj. Jedna z potrestaných firem - pražská stavební společnost PROMINECON GROUP se od kartelové dohody distancuje a zvažuje odvolání.

Kvůli podezření z korupce policie v kauze zakázek pro vojenské ubytovací a stavební správy v Česku stíhá 54 lidí. Byli obviněni z toho, že údajně zmanipulovali nejméně 30 zadávacích řízení za 300 milionů korun. Třetina z nich je kvůli vzájemným vazbám obviněna ze zločinného spolčení. Korupci v armádě vyšetřovala policie kromě v Litoměřicích také v Brně, v Českých Budějovicích, Pardubicích či Praze.

"Co se týká počtu stíhaných osob, je to největší současný případ protikorupční policie," řekl ČTK její mluvčí Roman Skřepek. V současné době se podle něj obvinění seznamují se spisem čítajícím tisíce stran. Údajně zmanipulované zakázky se týkaly kromě provozování ubytoven také rekonstrukcí či uklízecích služeb. Obviněným hrozí až deset let vězení.

ÚOHS nyní vydal prvostupňové nepravomocné rozhodnutí, které se týkalo pouze jedné konkrétní zakázky Vojenské ubytovací a stavební správy Litoměřice. "Tento případ je první, ale jsme si zcela jisti, že ne poslední. Určitě v řadě oblastí dochází k podobným dohodám. Aktuálně vedeme i další řízení a myslím, že o tomto typu dohod ještě veřejnost uslyší," uvedl ředitel sekce hospodářské soutěže ÚOHS Michal Petr. Jakých oblastí se řízení týkají, odmítl vzhledem k jejich citlivosti sdělit.

Společnosti HOKRA Spedition, INZET, PROMINECON GROUP, CBK SHIFT a NATURAL MYSTIC nyní úřad pokutoval za vzájemnou koordinaci jejich nabídek ve výběrovém řízení, v němž Vojenská ubytovací a stavební správa Litoměřice hledala provozovatele armádních ubytoven. Objem zakázky podle Petra činil zhruba 12 milionů korun.

Člen představenstva PROMINECON GROUP Pavel Pražák se dnes v reakci pro ČTK proti rozhodnutí ÚOHS ohradil. Společnost se podle něj nepodílela na realizaci zakázky, která měla být předmětem kartelové dohody. Zároveň dodal, že v posledních dvou letech se ve firmě opakovaně změnila vlastnická struktura a žádný z vedoucích pracovníků, kteří u společnosti byli v době údajné existence kartelové dohody, již ve firmě k dnešnímu dni zaměstnán není.

"Představenstvo společnosti PROMINECON GROUP a.s. se ve svém aktuálním složení od možné kartelové dohody distancuje... Společnost po prostudování prvoinstančního rozhodnutí zváží možnost použití opravného prostředku," sdělil ČTK Pražák.

Výběrové řízení se konalo na podzim 2006. Zadavatel nejdříve zúžil losem počet uchazečů z 12 na pět, a ty pak vyzval k podání nabídky. Vítězná nabídka společnosti HOKRA Spedition, která podle ÚOHS byla organizátorem kartelu, byla jen o 15.000 až 30.000 Kč nižší než ostatní. Firmy z kartelu údajně usvědčila emailová korespondence.

Organizátor kartelu například rozesílal částečně vyplněné formuláře obsahující jak nabídkové ceny pro jednotlivé ubytovny, tak ceny celkové. Ceny, které se posléze objevily v nabídkách uchazečů, přesně odpovídaly částkám, jež byly uvedeny v těchto formulářích. Firmy, které si podle Petra byly vědomy toho, že porušují zákon, se snažily svou spolupráci utajit. Své tiskoviny formátovaly podle individuálních zvyklostí jednotlivých uchazečů, dále organizátor kartelu upozorňoval ostatní, aby nepoužívali stejnou barvu papíru.

Antimonopolní úřad se případem začal zabývat na základě upozornění a několika důkazů, které mu předala policie. Při stanovení výše pokut vycházel z obratu jednotlivých společností. Sankce podle Rafaje dosahují v některých případech až jednotek procent. Nejvyšší pokutu dostala společnost Prominecon Group, a to 3,679 milionu korunu Kč. Firmě HOKRA Spedition úřad uložil pokutu přes půl milionu korun.

"Posuzovali jsme pouze jednu izolovanou zakázku a pouze to, že jedna firma v tomto konkrétním případě řídila ostatní, tak aby zakázku získala. Bližší kontakty mezi firmami se nám prokázat nepodařilo," dodal Petr.

Pokuta je druhou nejvyšší sankcí, kterou ÚOHS letos uložil. V lednu dostala pokutu 17,283 milionu korun Sokolovská uhelná. Dohodami mezi účastníky výběrových řízení se ÚOHS zabýval i v minulosti. V roce 2007 byla pravomocně uložena dosud nejvyšší sankce v kartelu strojírenských firem v celkové výši 941,881 milionu Kč. Šlo globální kartel s dopady na území ČR.

Armáda v roce 2007 snížila počet vojenských ubytovacích a stavebních správ z tehdejších pěti na tři. Zrušen byl právě úřad v Litoměřicích a také v Olomouci. Ministerstvo obrany tehdy rušení vysvětlilo tím, že zjednodušení procesu získávání zakázek ve vojenských ubytovacích správách přispěje ke snížení korupce.

V armádě dnes existují tři ubytovací správy - v Praze, Brně a Pardubicích. Na starosti mají veřejné zakázky při nakládání s nemovitým majetkem nebo stavební práce, například opravy kasáren.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (10.1 + 21.5) *

Zpět na přehled