Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ÚOHS našel chyby v tendru ministerstva obrany na opravy vozidel

ÚOHS našel chyby v tendru ministerstva obrany na opravy vozidel

ÚOHS našel chyby v tendru ministerstva obrany na opravy vozidel

21.5.2010 12:28, Zdroj: ČTK

Ministerstvo obrany chybovalo ve veřejné zakázce za zhruba 4,3 milionu korun, v níž hledalo firmu na opravu 17 terénních automobilů UAZ. Ministerstvo proto musí vítěznou firmu vybrat znovu. Rozhodl tak Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), zjistila ČTK z elektronické databáze antimonopolního úřadu. ÚOHS ministerstvu ale za porušení zákona neuložil pokutu, pouze musí ministerstvo zaplatit 30.000 korun jako náhradu nákladů řízení. Vyjádření ministerstva ČTK shání.

Zakázku vyhlásilo ministerstvo loni na jaře. Přihlásili se dva uchazeči, jako vítěz byla vybrána pražská firma Mercury - B. Druhý, neúspěšný uchazeč, společnost CDS holding, se s námitkami obrátil na ministerstvo, a když neuspěl, na antimonopolní úřad. Ten loni v srpnu vydal předběžný zákaz uzavřít s vítězem tendru smlouvu a poté dospěl k závěru, že ministerstvo chybovalo. Ministerstvo se proti prvostupňovému rozhodnutí bránilo u předsedy ÚOHS Petra Rafaje, který ale podaný rozklad na začátku května zamítl.

Podle úřadu mělo ministerstvo oba uchazeče o zakázku z tendru vyřadit. Ministerstvo požadovalo po firmách osvědčení o podobných významných zakázkách uchazečů v minulosti. To sice firmy ke svým nabídkám přiložily, ale nikoli v originále nebo ověřené kopii, ale pouze v kopii neověřené. Ministerstvo také nepřezkoumalo podané námitky v plném rozsahu. "Tento postup podstatně ovlivnil výběr nejvhodnější nabídky," uvedl Rafaj v druhostupňovém rozhodnutí.

Ministerstvo navíc podle antimonopolních úředníků porušilo zákon tím, že do deseti dnů od obdržení námitek od neúspěšné firmy neodeslal písemné rozhodnutí o tom, zda námitkám vyhovuje či nikoliv. Ministerstvo tak učinilo až po téměř třech týdnech. Výsledné pořadí nabídek toto pochybení ale neovlivnilo.

Antimonopolní úřad by se měl podle březnových informací zabývat i mnohem vyšší zakázkou ministerstva obrany na nákup 90 lehkých obrněných vozidel Iveco za 3,6 miliardy korun. Státní zástupce totiž úřadu postoupil trestní oznámení, které kvůli koupi obrněnců podal začátkem března anonym na ministra obrany Martina Bartáka. ÚOHS by měl přezkoumat, zda ministerstvo obrany při zakázce postupovalo v souladu se zákonem.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (15.4 + 29.5) *

Zpět na přehled