Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ÚOHS může ukládat milionové pokuty nově i obcím a státní správě

ÚOHS může ukládat milionové pokuty nově i obcím a státní správě

ÚOHS může ukládat milionové pokuty nově i obcím a státní správě

13.11.2012 14:02, Zdroj: ČTK

Brno - Obcím, ministerstvům a dalším orgánům veřejné správy nově hrozí za porušení pravidel hospodářské soutěže od antimonopolního úřadu pokuty až do výše deseti milionů korun. Vyplývá to z novely zákona, která vstoupí v platnost letos v prosinci. O jejích dopadech na trh v Česku dnes diskutovali odborníci v Brně.

Místopředseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Michal Petr dnes ČTK řekl, že se úřad bude zabývat například vyhláškami obcí, které mohou soutěž omezovat. Nová kompetence se do zákona dostala díky intervenci poslanců. Chybí k ní ale důvodová zpráva. Podle Petra není jasné, na jaké případy by se intervence úřadu měla vztahovat. "Naším cílem pro nejbližší měsíce až rok je diskutovat tuto problematiku. Za rok bychom chtěli představit pravidla, podle kterých by tato regulace měla fungovat," uvedl Petr.

Podle něj bude úspěchem, pokud státní správa a samospráva začne při svých rozhodnutích brát ohled na dopady svých rozhodnutí na hospodářskou soutěž. "Není na místě, abychom zákon hned začali prosazovat," uvedl Petr. Podle něj ÚOHS naopak v Parlamentu prosazoval, aby poslanci zmíněnou část novely odložili.

Chováním státní správy a samosprávy se dlouhodobě zabývá slovenský antimonopolní úřad. Od roku 2004 může uložit pokutu až do výše 66.000 eur (1,7 milionu korun). Ročně vede pouze několik řízení. Letos se zabýval celkem 17 podněty. V minulosti uložil menší pokuty například jedné bratislavské městské části za neudělení souhlasu s otevřením lékárny. Pokutu 200.000 slovenských korun dostalo v roce 2004 slovenské ministerstvo zemědělství za zvýhodnění jedné kafilerie.

"ÚOHS měl tuto kompetenci už v 90. letech, vydával ale jen minimum rozhodnutí. Bude zajímavé sledovat jak se s tím vyrovná nyní, když je přetížený závažnějšími případy," uvedla Jitka Linhartová z advokátní kanceláře Schoenherr.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (23.5 + 28.5) *

Zpět na přehled